„Wiara i Naród” – konferencja w Centrum Dialogu i Modlitwy
07 marca 2024 | 15:35 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu będzie 14-15 marca gospodarzem międzynarodowej konferencji „Wiara i Naród”. Spotkanie to, organizowane we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Jezuickim Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, ma być przyczynkiem do dyskusji na temat relacji między wiarą a narodem, szczególnie w kontekście historycznym i współczesnym.
Jak zapowiadają organizatorzy, chodzi m.in. zgłębienie istotnych pytań dotyczących relacji pomiędzy wiarą a narodem. „Czy wiara może być związana z narodem, czy jest jedynie osobistą relacją człowieka z Bogiem? Czy Bóg wzywa cały naród, czy tylko pojedynczego człowieka? Co stanowi o narodzie, którego członkowie wywodzą się z różnych narodów i religii lub nie identyfikują się z żadną religią? Czy Bóg kieruje odmienne wezwania do poszczególnych narodów, tak jak kieruje indywidualnie do każdego z nas? Czy takie rozumowanie może być początkiem dyskryminacji lub rasizmu? A może wiara w Boże wezwanie jest źródłem pokoju w każdej sytuacji i kontekście?” – pytają pomysłodawcy przedsięwzięcia w zaproszeniu na stronie CDiM.
Celem spotkania jest też refleksja nad wymiarem duchowym procesu dążenia do pokoju i pojednania oraz odpowiedź na pytanie, jak religia może być źródłem pojednania w sytuacjach konfliktowych.
Niezwykle istotnym aspektem spotkania jest również skupienie się na historii Oświęcimia i niemieckiego obozu Auschwitz, miejscu będącym nie tylko świadkiem okrucieństwa i wynaturzonego nacjonalizmu, ale także symbolem nadziei i pojednania. W kontekście tego tragicznego dziedzictwa uczestnicy będą poszukiwać sposobów na wykorzystanie dialogu międzyreligijnego jako narzędzia przeciwdziałania nienawiści i dyskryminacji.
Konferencja „Wiara i Naród” ma być także szansą na zbudowanie mostów porozumienia i współpracy między różnymi kulturami, religiami i narodami.
„Wiara chrześcijańska ma swoje korzenie w narodzie żydowskim, którego tożsamość została zbudowana na szczególnym przymierzu między Bogiem a narodem. Chrześcijaństwo nie jest ekskluzywne dla jednego narodu, lecz w różnorodnych wymiarach obecne jest w wielu narodach. Jaka zachodzi relacja pomiędzy danym narodem a religią chrześcijańską i jakie to rodzi konsekwencje w stosunkach międzynarodowych?” – zastanawiają się organizatorzy i wskazują na obecną sytuację na świecie, gdy toczą się wojny między Rosją a Ukrainą oraz między Izraelem a Palestyną.
W konferencji udział swój zapowiedzieli: ks. Dariusz Chrostowski, dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, związany z oświęcimską placówką ks. dr Manfred Deselaers, rabin dr Michael Marmur z Hebrew Union College w Jerozolimie, ks. prof. Damian Wąsek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pastor dr Wolfgang Hüllstrung z Kościoła ewangelickiego w niemieckiej Nadrenii, Myrosław Marynowycz z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu oraz ks. Bernard M. Ibarraz z Instituto del Verbo Encarnado w Argentynie.
Na żywo za pomocą platformy komunikacyjnej połączyć się ma z uczestnikami Sergej Chaplin z Centrum Studiów Prawosławnych Uniwersytetu Fordham w USA.
Zaplanowano także medytację i modlitwę na terenie Auschwitz-Birkenau, panele dyskusyjne i „niedokończone nocne rozmowy”.
Szczegóły na stronie https://cdim.pl/wydarzenia/konferencja-wiara-i-narod/
Centrum Dialogu i Modlitwy Oświęcimiu, które powstało w 1992 roku, sąsiaduje z obozem macierzystym Auschwitz. Założył je kard. Franciszek Macharski w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Placówka jest miejscem spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz. Ma też uczcić pamięć ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.