Oświęcim: międzynarodowe seminarium w 70. rocznicę śmierci Edyty Stein (zapowiedź)
31 maja 2012 | 16:44 | rk Ⓒ Ⓟ
Wykłady, panele i dyskusje z udziałem naukowców z całego świata, pokazy filmów oraz modlitwa na terenie byłego obozu niemieckiego KL Auschwitz-Birkenau – złożą się na program Międzynarodowego Seminarium Naukowego, poświęconego Edycie Stein, które odbędzie się 8-10 czerwca w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Seminarium jest jednym z punktów przygotowań do sierpniowych obchodów 70. rocznicy śmierci karmelitanki – św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD, patronki Europy.
W ramach czerwcowego seminarium zaplanowano cztery sesje naukowe z udziałem teologów i filozofów z całego świata. Wprowadzeniem w temat oraz podsumowaniem trzydniowego spotkania zajmie się ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Dr Mette Lebech z Maynooth w Irlandii mówić będzie o dorobku filozoficznym Edyty Stein. Ks. prof. Jan Machniak z Krakowa przedstawi wykład o żydowskich korzeniach wyniesionej na ołtarze karmelitanki. Przewidywany jest także m.in. wykład rabina Jamesa Baadena z Oxfordu pt. „Fenomen Edyty Stein a relacje żydowsko-chrześcijańskie”, prof. Władysława Stróżewskiego pt. „Filozofia człowieka u Edyty Stein i Romana Ingardena” oraz. o. dr. Francisco Javiera Sancho Fermíny OCD z Awili – „Godność człowieka według Edyty Stein”.
Inni prelegenci to ks. prof. Wojciech Zyzak z Krakowa („Znaczenie wiary w życiu i pismach Edyty Stein”); prof. Anna Grzegorczyk z Poznania („Ponad kulturami. O uniwersalizmie Edyty Stein”); dr Cordula Haderlein z Bambergu („Filozofia edukacyjna Edyty Stein – drogowskazem dla wyzwań pedagogiki w Europie 21 wieku”); o. prof. Jerzy Wiesław Gogola OCD z Karkowa („Wpływ św. Jana od Krzyża na Edytę Stein”); prof. Claudia M. Wulf z Utrechtu („Etyka ofiary. Fenomenologiczne podejście do postawy Edyty Stein w obliczu nieuniknionego”); prof. Joseph Varghese Maliakkal OCD z Rzymu („Samotranscendencja poprzez relację w antropologii filozoficznej Edyty Stein”).
Podczas seminarium zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Edyta Stein – patronka Europy patronką Lublińca” Bogusławy Stanowskiej-Cichoń oraz „Wyznanie Edyty Stein” – Ewy Fagas-Mielech i Piotr Mielecha.
Zaplanowano także panele i dyskusje, drogę modlitewną w Birkenau oraz Mszę św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia.
Organizacją oświęcimskich obchodów zajmują się Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. Organizatorzy zapraszają już do udziału w rekolekcjach 7-9 sierpnia w CDiM oraz w głównych uroczystościach religijnych 9 sierpnia w Oświęcimiu. W obchodach tych wezmą udział biskupi, z około 10 miejscowości, leżących w ich diecezji, z którymi związane było życie Edyty Stein.
Edith Stein urodziła się 12 października 1891 r., w święto Jom Kippur, w zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Ołbinie, przy dzisiejszej ulicy Dubois. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci wrocławskiego handlarza drzewem, Zygfryda. Po śmierci ojca dom prowadziła matka, Augusta. W 14. roku życia Edyta zadeklarowała, że jest ateistką. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę i historię. Od 1912 r. studiowała w Getyndze pod kierunkiem słynnego fenomenologa Edmunda Husserla. Obroniła u niego rozprawę doktorską „O zagadnieniu wczucia”.
Dzięki spotkaniu z niemieckim filozofem Maxem Schelerem zaczęła się interesować katolicyzmem. Szereg kolejnych doświadczeń, w tym śmierć znajomego Adolfa Reinacha sprawiły, że Stein przeżyła nawrócenie. Prawdziwą inspirację stanowiła też lektura autobiografii św. Teresy z Avili.
1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. Jako karmelitanka bosa napisała pracę poświęconą św. Janowi od Krzyża pt. „Wiedza Krzyża”.
W obliczu narastających prześladowań Żydów na przełomie 1938 i 1939 r. została przeniesiona do Holandii. W 1942 r. podczas masowego aresztowania holenderskich Żydów nie ominięty został także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta została aresztowana. Miała wtedy powiedzieć swojej siostrze, Róży: „Chodź, idziemy cierpieć za swój lud”. Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana w Auschwitz. Jej ciało zostało spalone.
Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 r. w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 r. w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.