Oświęcim: Msza intencji ofiar obozu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau
27 stycznia 2011 | 12:43 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
Mszę św. pod przewodnictwem prymasa seniora abp. Henryka Muszyńskiego w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeżyli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 66. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz Birkenau i miasta Oświęcimia. W modlitwie uczestniczyli m.in. żyjący świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu oraz przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia, pracownicy Państwowego Muzeum.
W nabożeństwie, któremu przewodniczył emerytowany arcybiskup gnieźnieński, udział wzięło około trzysta osób. Z hierarchą liturgię koncelebrowali bp Andrzej Jeż z Tarnowa oraz księża i zakonnicy dekanatu oświęcimskiego.
W homilii ks. Tadeusz Horwat SDB, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, nawiązując do słów Jana Pawła II sprzed 6 lat, podkreślił, że najgłębszym sensem obchodzenia rocznicy wyzwolenia jest oddanie hołdu ludziom, by dać wyraz historycznej prawdzie. „Tamte mroczne dzieje powinny być dla współczesnych wezwanie do odpowiedzialności za kształt naszej historii. Niech te słowa pomogą nam współczesnym i będą bodźcem do uczynienia wszystkiego, aby wszystkie nasze narody mogły istnieć w pokoju” – mówił salezjanin.
Abp Muszyński zwracając się do zgromadzonych wiernych, zaznaczył, że Eucharystii nie może zabraknąć w takiej chwili jak dzisiejsza rocznica wyzwolenia obozu.
„To właśnie tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II pytał, dlaczego i jak to jest możliwe. Po pół wieku te pytania nadal niepokoją nasze serca. I z tymi pytaniami idziemy pod krzyż, bo tylko on może stanowić jedyną odpowiedź. Bo pamięć w krzyżu to jest także uobecnienie, ale uobecnienie zbawczego dzieła Jezusa Chrystusa, w którym wszystko znajduje dopełnienie, także największe tragedie. Stając pod krzyżem uczymy się nie tylko pamięci, lecz uczmy się także przebaczenia, uczmy się przede wszystkim nadziei” – mówił duchowny.
Przed rozpoczęciem nabożeństwa uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy zbiorowej mogile, w której zimą 1945 r. pochowano ciała kilkuset osób zamordowanych przed wyzwoleniem lub zmarłych zaraz po wyzwoleniu.
Od samego rana przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych na terenie miasta Oświęcimia. Specjalne delegacje urzędników i harcerzy oddały hołd ofiarom podobozu KL Auschwitz-Monowitz, robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben. Złożyły także wieniec na miejscowym cmentarzu żydowskim. Kwiaty pojawiły się na cmentarzu parafialnym: przy pomniku żołnierzy polskich, zbiorowej mogile żołnierzy Armii Radzieckiej oraz przy tablicy upamiętniającej brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w obozie dla brytyjskich jeńców. Główne uroczystości miejskie odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w centrum Oświęcimia.
W głównych obchodach na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau weźmie udział kilkudziesięciu byłych więźniów, a także goście z zagranicy.
Główna część uroczystości odbędzie się w budynku tak zwanej Sauny na terenie byłego Auschwitz II – Birkenau. Po uroczystości jej uczestnicy oddadzą hołd wszystkim zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu.
Niemiecki obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Michajłowicza Krasawina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.