Oświęcim: obchody 70. rocznicy śmierci Edyty Stein (zapowiedź)
11 lipca 2012 | 20:30 | rk Ⓒ Ⓟ
Pasterze 8 diecezji z trzech krajów Europy, na terenie których żyła Edyta Stein, uczestniczyć mają 9 sierpnia w Oświęcimiu w uroczystych obchodach 70. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Msza św. przy pomniku w byłym obozie niemieckim Auschwitz-Birkenau II. Liturgii przewodniczyć będzie prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europejskich, kard. Péter Erdő.
Wśród hierarchów, którzy wezmą udział w rocznicowych uroczystościach będą m.in. przedstawiciele diecezji, na terenie których żyła Edyta Stein. Z Niemiec przyjadą: ordynariusz diecezji Kolonia, kard. Josef Meissner; ordynariusz diecezji Münster, bp Felix Genn; ordynariusz diecezji Hildesheim, bp Norbert Trelle oraz ordynariusz diecezji Speyer, bp Karl-Heinz Wiesemann. Holenderską diecezję Roermond, na terenie której św. Teresa Benedykta przebywała w karmelitańskim klasztorze w Echt tuż przed deportacją do Auschwitz, reprezentował będzie ordynariusz bp Frans Jozef Marie Wiertz. Lubliniec, miejsce związane z dzieciństwem Edyty Stein, reprezentować będzie natomiast ordynariusz diecezji gliwickiej, bp Jan Kopiec, a Wrocław, gdzie święta przyszła na świat i przez długi czas mieszkała oraz studiowała – metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski. Gospodarzem modlitewnego spotkania będzie bp Tadeusz Rakoczy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, obejmującej tereny byłego obozu niemieckiego, gdzie karmelitanka została zagazowana, a jej ciało spalone.
Ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podkreśla, że w sierpniowych uroczystościach weźmie udział silna reprezentacja Kościoła w Europie. „Mam nadzieję, że to będzie mocny znak, bo Edyta Stein łączy ludzi jako patronka Europy” – stwierdza. „Poprzez swoją biografię wielorakiego szukania, swoją silną tożsamość przy jednocześnie dużym szacunku dla innych oraz swój udział w tragicznych dziejach Europy zeszłego stulecia, Edyta Stein przemawia do wielu osób. Chcemy pokazać różne aspekty jej życia oraz rosnącego jej kultu w wielu miejscach Europy” – dodaje niemiecki kapłan, przypominając, że Edyta Stein zginęła jako ofiara Szoah, ale także jako katolicka zakonnica.
Program sierpniowych uroczystości obejmuje Drogę Modlitewną wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która ma być symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein. To wydarzenie przygotowano wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
Po liturgii, przy Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędzie się musical „Śladami Edyty Stein”, przygotowany wspólnie przez szkoły im. Edyty Stein z Paderborn w Niemczech oraz z Lublińca. Na uroczystości do Oświęcimia przyjadą też m.in. przedstawiciele Towarzystw im. Edyty Stein z Niemiec i Austrii oraz pielgrzymi z Ukrainy i Rosji.
Organizatorem uroczystości są: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. Bezpośrednio przed uroczystościami pod hasłem „Edyta Stein łączy” w dniach od 7 do 9 sierpnia odbędą się międzynarodowe rekolekcje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Edith Stein urodziła się 12 października 1891 r., w święto Jom Kippur, w zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Ołbinie, przy dzisiejszej ulicy Dubois. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci wrocławskiego handlarza drzewem, Zygfryda. Po śmierci ojca dom prowadziła matka, Augusta. W 14. roku życia Edyta zadeklarowała, że jest ateistką. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę i historię. Od 1912 r. studiowała w Getyndze pod kierunkiem słynnego fenomenologa Edmunda Husserla. Obroniła u niego rozprawę doktorską „O zagadnieniu wczucia”.
Dzięki spotkaniu z niemieckim filozofem Maksem Schelerem zaczęła się interesować katolicyzmem. Szereg kolejnych doświadczeń, w tym śmierć znajomego Adolfa Reinacha sprawiły, że Stein przeżyła nawrócenie. Prawdziwą inspiracją była dla niej lektura autobiografii św. Teresy z Avili.
1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. Jako karmelitanka bosa napisała pracę poświęconą św. Janowi od Krzyża pt. „Wiedza Krzyża”.
W obliczu narastających prześladowań Żydów na przełomie 1938 i 1939 r. została przeniesiona do Holandii. W 1942 r. podczas masowego aresztowania holenderskich Żydów nie był ominięty także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta została aresztowana. Miała wtedy powiedzieć swojej siostrze, Róży: „Chodź, idziemy cierpieć za swój lud”. Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana w Auschwitz. Jej ciało zostało spalone.
Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 r. w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 r. w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.