Oświęcim: Słowacy upamiętnili 70. rocznicę transportu Żydówek do Auschwitz
23 marca 2012 | 17:22 | rk Ⓒ Ⓟ
Słowacy upamiętnili 23 marca 70. rocznicę transportu Żydówek do Auschwitz. Goście, wśród których byli m.in. premier Słowacji Iveta Radičová, wicepremier Jan Figel, arcybiskup Trnawy Róbert Bezák, biskup generalny słowackiego Kościoła luterańskiego Miloš Klátik oraz bratysławski rabin Baruch Myers, przyjechali do Oświęcimia specjalnym Pociągiem Pamięci. Szczególnym gościem była Edita Grosmanova, ocalała z Auschwitz, ocalona z Holokaustu.
Uczestnicy uroczystości zwiedzili tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, a także złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń. Ważnym punktem wizyty było odwiedzenie stałej ekspozycji „Tragedia słowackich Żydów”. Podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem z Żyliny do Oświęcimia uczestnicy uroczystości wspominali i modlili się w intencji tych, którzy przeżyli obóz oraz ofiary eksterminacji.
Premier Słowacji odnosząc się do znaczenia pamięci o Auschwitz wśród młodego pokolenia Słowaków, licznie odwiedzających Miejsce Pamięci, podkreśliła, że należy „zepchnąć wrogość na margines społeczeństwa”, aby mieć pewność, że w przyszłości nic tak strasznego się nie powtórzyło.
Jak poinformował Bartosz Bartyzel z biura Prasowego Muzeum, Słowacy stanowią jedną z liczniejszych grup narodowościowych odwiedzających Miejsce Pamięci. W zeszłym roku było ich 40 tys. z czego 33 tys. stanowiła młodzież. Biorąc pod uwagę procentowy udział odwiedzających w stosunku do liczby mieszkańców kraju, Słowacja zajmuje trzecie miejsce, po Polsce i Izraelu, spośród 111 krajów, których obywatele zwiedzili w 2011 r. Muzeum Auschwitz.
Podczas jazdy pociągiem uczestnicy uroczystości wspominali i modlili się w intencji tych, którzy przeżyli obóz. Słowacy złożyli kwiaty przed ścianą straceń.
70 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy dla 1998 więźniarek, które 26 marca 1942 roku zostały deportowane z Popradu na Słowacji oraz z KL Ravensbrück
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.