Oświęcim: ukazał się komiks o ojcu Maksymilianie Kolbe
30 czerwca 2010 | 15:42 | rk Ⓒ Ⓟ
Postać franciszkanina, o. Maksymiliana Marii Kolbego prezentuje „Ofiara” – trzeci komiks historyczny z serii „Epizody z Auschwitz”.Obok wątków obozowych w zeszycie przedstawiono również najważniejsze wydarzenia z życia zakonnika, jego działalność misyjną, nowatorstwo w wykorzystaniu nowoczesnych mediów jako narzędzia ewangelizacji.
Jak podkreślają wydawcy, komiks porusza też kontrowersyjne wątki biografii późniejszego świętego. „W publikacji autorzy nie stronią od mniej znanych, a często pomijanych wątków biografii Świętego, takich jak stosunek do masonerii i do Żydów w okresie międzywojennym. Centralnym punktem opowieści jest zderzenie postaw i poglądów ludzi z nieludzką rzeczywistością Auschwitz” – wyjaśniają wydawcy komiksu Beata Kłos i Jacek Lech z oświęcimskiej wydawnictwa K&L Press.
Łukasz Poller, autor rysunków w komiksie, przyznaje, że jego praca w sytuacji, w której trzeba było oddać możliwie wiernie realia i klimat otaczające postać, była wyjątkowo ciężka.
Wydawcy przypominają, że przedstawiony w komiksie los o. Kolbego „jest przykładem prześladowań Kościoła katolickiego w okupowanej Polsce”.
„Bilans strat kleru polskiego jest dowodem determinacji hitlerowskiego okupanta w dążeniu do likwidacji duchowieństwa katolickiego, jako fundamentu tożsamości narodowej Polaków oraz przeszkody na drodze do zniewolenia narodu. Podczas II wojny światowej na ogólną liczbę ponad 10 tys. polskich księży diecezjalnych i zakonnych, kleryków, braci zakonnych i zakonnic, represjonowanych było ponad 6,5 tys. Zginęło łącznie blisko 3 tys. duchownych. Wielu aresztowano, więziono, zmuszano do ukrywania się” – zaznaczają przedstawiciele oświęcimskiej oficyny.
W KL Auschwitz osadzono co najmniej 455 polskich księży diecezjalnych i zakonnych, kleryków, braci zakonnych oraz 35 sióstr. Wszelka pomoc z zewnątrz w dużej mierze możliwa była dzięki zaangażowaniu okolicznej ludności i duchowieństwa z parafii leżących w pobliżu obozu. Jednymi z najbardziej aktywnych w niesieniu pomocy więźniom Auschwitz byli księża z oświęcimskiej parafii, z Ziemi Oświęcimskiej i z Żywiecczyzny, oświęcimscy salezjanie i siostry serafitki. Niektórzy z nich w ramach represji za tę działalność trafiali później do KL Auschwitz.
W ramach serii „Epizody z Auschwitz” dotychczas ukazały się dwa tytuły: „Miłość w cieniu zagłady” i „Raport Witolda”. Następny zeszyt „Nosiciele tajemnicy” poświęcony będzie więźniom Sonderkommando, zmuszanym przez siepaczy z SS do pracy przy spalaniu zwłok w krematoriach Auschwitz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.