Oświęcim: uroczystości Narodowego Dnia Pamięci
10 czerwca 2014 | 10:27 | rk Ⓒ Ⓟ
W 74. rocznicę deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz 14 czerwca br. na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady odbędą się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci. 14 czerwca 1940 r. hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r., którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.
W kolejną rocznicę tego wydarzenia w najbliższą sobotę przed południem przy bloku nr 11 na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji ofiar tego największego niemieckiego obozu zagłady z okresu II wojny światowej, i ich rodzin. Liturgii przewodniczyć będzie bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki.
Uczestnicy ceremonii złożą kwiaty i zapalą znicze przed „Ścianą Śmierci” byłego obozu koncentracyjnego i budynkiem byłego monopolu tytoniowego, gdzie w czasie okupacji niemieckiej umieszczono więźniów pierwszego transportu.
Głównym organizatorem uroczystości rocznicowych jest Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO). Powstało ono w 1998 r. i skupia kilkaset rodzin byłych więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. ChSRO doprowadziło w 2006 r. do uchwalenia przez Sejm RP 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowwskich Obozów Koncentracyjnych.
W zaproszeniu na uroczystości organizatorzy podkreślają, że 150 tys. Polaków, więźniowie KL Auschwitz, „zapisali złotymi zgłoskami w historii tego obozu, organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o bezprzykładnych zbrodniach niemieckich nazistów”.
„Około 75 tysięcy spośród nich zginęło, wielu z nich marząc o wolnej Polsce! Dlatego winniśmy im wieczną pamięć!” – apeluje ChSRO, przypominając, że w czasach, gdy systematycznie nadal pojawiają się tak hańbiące określenia „polskie obozy śmierci” należy dawać światu zdecydowane sygnały i żądać szacunku dla naszej historii. „A data 14 czerwca powinna pozostać po wsze czasy symbolem początku martyrologii Polaków i innych narodów Europy w czasie II wojny światowej” – dodają przedstawiciele stowarzyszenia.
14 czerwca 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 więźniów politycznych. Byli to w ogromnej większości Polacy; w skład transportu wchodziło też kilku polskich Żydów.
Po przybyciu do Auschwitz więźniom wytatuowano numery od 31 do 758. Najniższy numer – 31 – wytatuowano Stanisławowi Ryniakowi. Wcześniejsze numery otrzymali niemieccy kryminaliści, więźniowie obozu w Sachsenhausen, którzy mieli otrzymać obozowe funkcje.
Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany. W byłym obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy niemieccy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie tu straciło ponad 1,1 mln ludzi – w zdecydowanej większości polskich i europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.