Oświęcim: wystawa inspirowana opowiadaniami Schulza (zapowiedź)
01 sierpnia 2012 | 14:31 | rk Ⓒ Ⓟ
Wystawa obrazów Miry Żelechower-Aleksiun pt. „Kalendarz Pamięci” otwarta zostanie 9 sierpnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w ramach uroczystości 70. rocznicy śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD.
W modlitwie tego dnia udział wezmą m.in. biskupi ośmiu diecezji z trzech krajów Europy, na terenie których żyła Edyta Stein, a Mszy św. przy pomniku ofiar w byłym obozie niemieckim Auschwitz II-Birkenau przewodniczyć będzie prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europejskich, kard. Péter Erdő.
Cykl obrazów pt. „Kalendarz Pamięci wg Brunona Schulza” ma być hołdem dla pisarza i całego pokolenia Żydów zamordowanego w holokauście, w tym dla ojca artystki, Szlomo Janklewicza – zamordowanego przez niemieckich nazistów w 1941 roku, 2 miesiące po urodzeniu się córki.
Inspiracją do pracy nad kompozycjami stała się współpraca w roku 2007 z Double Edge Theater z Ashfield koło Bostonu nad sztuką „Reublika marzeń” wg tekstów Schulza. Mira Żelechower-Aleksiun odkryła wtedy, że 13 opowiadań trzech części „Traktatu o manekinach” to zaszyfrowany kalendarz żydowski. Jak sama opowiada, malowała w ten sposób kolejne karty kalendarza, szukając znaków ukrytych miesięcy.
„Fragmenty tych tekstów wpisywałam w obraz. W obrazach – rysunkach Schulza na nowo zadziwiło mnie jak bardzo wizje Schulza antycypują ponury czas Zagłady. Użyłam fragmentów jego grafik jako cytatów w swoich obrazach. Wplotłam je w tematy związane z czytaniami Tory przypadającymi na odpowiedni czas” – wyjaśnia.
„Koncepcja ukrytego kalendarza może być podważana, ale dla mnie stała się ekscytującą inspiracją, by stworzyć obrazy-karty kalendarza, które karmią się obrazami i tekstami Brunona Schulza” – dodaje artystka i podkreśla, że podczas pracy nad obrazami mogła „wyrzucać z siebie żal i ból, przemieniając je we współczucie”.
Obrazy wystawione będą w Centrum Dialogu i Modlitwy do 9 sierpnia 2013 roku.
Organizatorem rocznicowym uroczystości 70. rocznicy śmierci Edyty Stein są: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.