Otwarcie wystawy IPN o młodzieży w Polsce Ludowej
15 lutego 2012 | 21:33 | eg Ⓒ Ⓟ
„Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” – taki tytuł nosi wystawa, która 15 lutego otwarta została w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Przygotowana przez łódzkie Biuro Edukacji IPN pokazuje, że w ruchu młodzieżowym w PRL-u współistniały dwa nurty: jeden podporządkowany ówczesnej władzy, drugi zaś niepodległościowy.
Wystawa o tym, czym zajmowała się młodzież w PRL-u, składa się z 35 paneli. Na prezentowanych zdjęciach zobaczyć można młodzież skupioną w socjalistycznej młodzieżówce: Związek Młodzieży Polskiej i jego kolejne mutacje: Związek Młodzieży Socjalistycznej, Związek Młodzieży Wiejskiej, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.
Przeciwwagę do nich stanowiły powstałe w latach 80., niezależne od władz partyjno-państwowych organizacje młodzieżowe: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ruch „Wolność i Pokój”, Federacja Młodzieży Walczącej i inne, na przykład działające w ramach Kościoła katolickiego (np. oaza czy Sodalicja Mariańska).
„W powojennej Polsce wciąż żywe były traumatyczne przeżycia drugiej wojny światowej i olbrzymia danina krwi kilku pokoleń Polaków. Młodzież wchodziła w dorosłe życie okaleczona, a dotychczasowe wartości oraz wzorce legły w gruzach. Skwapliwie wykorzystali to komuniści, którzy w Polsce przy poparciu Sowietów budowali podwaliny nowego ustroju. Dla nich młodzież jako grupa społeczna stanowiła najwdzięczniejszy grunt do budowy przyszłości”, mówiła podczas otwarcia wystawy jej komisarz Magdalena Zapolska-Downar.
Podkreślała także, że w Polsce i innych krajach w strefie wpływów sowieckich, nastąpiło zmonopolizowanie życia politycznego przez partie i organizacje podległe rządzącej partii komunistycznej. Ten proces uniformizacji objął także młodzież. Zadaniem Związku Młodzieży Polskiej, który powstał w 1948 r. było „pozyskanie młodych Polaków dla nowego ustroju i wychowanie ich na lojalnych obywateli Polski Ludowej”.
„Młodzież w znacznej części zawiodła jednak oczekiwania władz – akcentowała Magdalena Zapolska-Downar. – W czasach powojennych tysiące młodych ludzi przeszło przez partyzanckie oddziały antykomunistyczne lub tworzyło nielegalne organizacje. Wśród buntujących się przeciw systemowi byli także członkowie komunistycznych organizacji młodzieżowych. Kiedy w latach późniejszych strajkowano i demonstrowano przeciwko reżymowi komunistycznemu zawsze byli tam młodzi ludzie – oni także kroczyli na czele pochodów, padali od kul sił porządkowych oraz trafiali do więzień”, przypominała komisarz wystawy.
Na wystawie „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” wykorzystano zdjęcia m.in. z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Ośrodka „Karta”, Polskiej Agencji Prasowej i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Została ona przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Łodzi. Autorami scenariusza wystawy są: Paweł Kowalski, Artur Ossowski, Grzegorz Nawrot, Milena Przybysz i Magdalena Zapolska-Downar. Projekt plastyczny opracowała dr Milena Romanowska.
Organizatorami wystawy w Płocku są: Dział Promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
Wystawę „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” oglądać można w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku (ul. Nowowiejskiego 6) do dnia 4 marca, w godz. 8.00-15.00. Zainteresowane grupy powinny zgłaszać chęć odwiedzin telefonicznie: (24) 366-54-15 lub 366-54-16.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.