Otwarte podwoje Kaplicy Królewskiej w płockiej katedrze
28 lipca 2018 | 16:25 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Zabytkową i niedawno odnowioną Kaplicę Królewską w bazylice katedralnej w Płocku, będącą największą nekropolią Piastów w Polsce, można zwiedzać przez cały okres wakacji. Wejście do kaplicy jest bezpłatne, grupy muszą wcześniej zgłosić chęć jej zwiedzenia.
Kaplica Królewska stanowi „serce” katedry płockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (zbudowanej w 1144 r. przez bp. Aleksandra z Malonne). W 1972 r. podczas remontu kaplicy pod kryptą znaleziono resztki szkieletów 17 zmarłych w różnym wieku i czasie osób. Zostały one poddane licznym gruntownym badaniom. Udało się zweryfikować i zidentyfikować kości obu władców Polski – Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego oraz 15 książąt.
W 1975 r. pochowano w drewnianej trumnie, w krypcie pod posadzką, szczątki 15 książąt mazowieckich (w tym jednej kobiety, księżniczki litewskiej Gaudemundy – Zofii, żony Bolesława III). Natomiast kości monarchów: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego złożono do sarkofagu w Kaplicy Królewskiej w dwóch trumnach z oksydowanego brązu, oznaczonych imionami władców oraz ozdobionymi emblematami królewskimi.
Remont i renowacja Kaplicy Królewskiej, które zakończyły się kilka miesięcy temu, kosztowały około 1 mln zł. Można ją teraz zwiedzać codziennie, bezpłatnie, w godzinach 10.00-16.00. Wejście do niej jest możliwe także w niedziele, ale tylko po zakończeniu Mszy św.. Grupy muszą wcześniej zgłosić chęć wejścia do kaplicy.
Dla zwiedzających kaplicę przygotowano przewodnik audio. Głosem aktora Wiktora Zborowskiego przewodnik opowiada o historii zabytkowej kaplicy, jej wystroju, wyjaśnia symbolikę malowideł ściennych oraz napisy łacińskie, znajdujące się m.in. na książęcym sarkofagu księcia Władysława Hermana i jego syna króla Bolesława Krzywoustego. Prezentacja trwa 12 minut, a podczas niej elementy wnętrza są oświetlane, odpowiednio do kolejnych etapów zwiedzania.
Audio przewodnik upowszechnia wiedzę o historycznym miejscu pochówku średniowiecznych władców Polski i książąt mazowieckich. Przypomina, że Płock w czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, a więc na przełomie XI i XII wieku, był siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.