Otwarto Muzeum Diecezji Bydgoskiej
08 maja 2024 | 15:50 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Niech to miejsce buduje pamięć i tożsamość” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości otwarcia Muzeum Diecezji Bydgoskiej. W XIX-wiecznym budynku, który przeszedł gruntowny remont, zaprezentowane zostały trzy ekspozycyjne sale. W pierwszej znalazły się rzeczy związane z powstaniem diecezji, a także katedrą, przechowywane dotąd w skarbcu oraz eksponaty wyjęte z krypt podczas ostatniego remontu, a w drugiej numizmaty. Trzecie pomieszczenie stanowi salę pamięci Benedykta XVI, gdzie można oglądać jego buty, sutannę, piuskę, różaniec, haftowaną stułę oraz korespondencję.
„Kościół w całej swej tradycji zwraca ważną uwagę na to, by to wszystko, czym posługuje się zwłaszcza w liturgii, a także i to, co służy ukazywaniu wspaniałości piękna samego Boga, miało należytą wartość i było zarazem wyrazem wiary człowieka. Całe wieki wytworzyły dzieła sztuki sakralnej, które potrzebują nieustannej troski…” – napisano w dekrecie erygującym instytucję.
– Dobrze się stało, że w cieniu katedry zostało umieszczone muzeum, które ma upamiętniać i pielęgnować wszystko, co jest spuścizną po naszych przodkach, którzy wierzyli w żywego Boga – mówił dyrektor, ks. infułat Stanisław Kotowski.
Muzeum powstało m.in. przy wsparciu województwa kujawsko-pomorskiego. – Chcę podziękować za miejsce, które jest wyrazem historii Kościoła, katedry. Także częścią naszej kultury, rozumianej jako dziedzictwo, które zostało pozostawione i przetrwało wieki – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Podczas otwarcia z udziałem władz różnych szczebli i zaproszonych gości, przedstawiciel dyrektora Archiwum Państwowego w Bydgoszczy podarował Muzeum Diecezji Bydgoskiej kopię dokumentu wystawionego przez papieża Bonifacego IX w 1401 roku, zatwierdzającego przywilej dla klasztoru karmelitów.
Jeszcze w tym roku muzeum zostanie poddane digitalizacji, a w jego wnętrzu będzie można oglądać wystawy czasowe, związane m.in. z dekanatami diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.