Otwarto pierwsze w diecezji radomskiej Warsztaty Terapii Zajęciowej
11 lutego 2009 | 16:36 | rm Ⓒ Ⓟ
Otwarcie i poświęcenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej koło Iłży, było głównym punktem obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji radomskiej. W uroczystości udział wzięli m.in. bp Zygmunt Zimowski i dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Warsztaty są pierwszą tego typu placówką prowadzoną przez radomską Caritas na terenie diecezji.
W zajęciach WTZ uczestniczy 30 osób. Są one prowadzone od poniedziałku do piątku. Jest siedem pracowni: hafciarska, wikliniarsko-bukieciarska, plastyczno-tkacka, gospodarczo-kulinarna, komputerowa, muzyczno-rytmiczna i rehabilitacyjna. Uczestnikami warsztatów są osoby posiadające orzeczenie komisji lekarskiej o niepełnosprawności ze wskazaniem na odbywanie terapii zajęciowej. Jedną z uczestniczek WTZ jest Małgorzata Kwiecień. Najbardziej lubi korzystać z pracowni plastycznej. – Daje mi to wiele radości. Robię bukiety z kwiatów i życzę sobie wiele zdrowia.
Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz powiedział, że poprzez WTZ niepełnosprawni mogą odzyskać wiarę w siebie. – Oby więcej takich placówek w kraju. Chciałbym również docenić rolę samorządowców współpracujących z Caritas. Oni potrzebują naszego doświadczenia i wolontariuszy – powiedział ks. Subocz.
Dyrektor radomskiej Caritas ks. Radosław Walerowicz powiedział, że dzięki współpracy Kościoła i samorządu powstało dzieło na rzecz ludzi potrzebujących. – Będą mogli się wspólnie spotykać, pracować i przebywać ze sobą. Do tej pory byli zamknięci w swoich środowiskach. Teraz będą dla innych – podkreślił ks. Walerowicz.
Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa powiedział, że współpraca samorządu z Caritas jest wzorcowa. – WTZ są drugą placówką na naszym terenie. Wcześniej powstał Dom Dziecka i Matki w Jasieńcu. Liczę na dalszą współpracę, tym bardziej, że mamy obiekty, które warto przystosować na placówki dzieł charytatywnych – powiedział burmistrz Iłży.
Na potrzeby WTZ został zaadaptowany budynek po dawnej szkole podstawowej. 70 proc. kosztów związanych z remontem i wyposażeniem placówki zostało sfinansowanych z PFRON. Pozostała część środków pochodziła z Caritas, z akcji '1 procent’.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.