Otwarto siedzibę Instytutu Papieża Jana Pawła II i Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie
21 stycznia 2010 | 17:42 | im Ⓒ Ⓟ
Instytut Papieża Jana Pawła II i Centrum Opatrzności Bożej mają już swoją siedzibę usytuowaną przy budowanej świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na jej uroczystym otwarciu 21 stycznia obecni byli prymas-senior kard. Józef Glemp, abp Kazimierz Nycz, który poświęcił siedzibę, abp Henryk Hoser, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP, pomocniczy biskup warszawski Tadeusz Pikus oraz bp łowicki Andrzej Dziuba.
Zadaniem Instytutu, który działa już od 3 lat, jest upamiętnianie osoby, życia i działa Jana Pawła II. – Jesteśmy winni papieżowi-Polakowi, by dzieło jego życia było przekazywane następnym pokoleniom – powiedział przed otwarciem siedziby abp Nycz. Zaznaczył, że warszawski Instytut Jana Pawła II nie chce konkurować z innego tego typu ośrodkami w kraju czy zagranicą. Badany tu będzie pontyfikat papieża z perspektywy Mazowsza i pielgrzymek Jana Pawła II.
Do tej pory Instytut realizując swoje cele naukowo-popularyzatorskie i edukacyjne, zorganizował 30 sympozjów, wydał 32 publikacje, zebrał 8 tys. woluminów książek związanych z papieżem i jego pontyfikatem, zdigitalizował 13 tys. muzealiów papieskich, a z wyników działalności Instytutu skorzystało ok. 30 tys. osób – relacjonował ks. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu.
Z siedzibie swoje miejsce znajdzie też Centrum Opatrzności Bożej, które zajmuje się organizacją Dnia Dziękczynienia, budową Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pozyskiwaniem środków finansowych. W ubiegłym roku zebrano niemal 7,5 mln zł. Dyrektorem Centrum jest Piotr Gaweł, który przypomniał, że działa ono od maja 2008 r.
Zadowolenie z otwarcia siedziby Instytutu wyraził marszałek mazowiecki Adam Struzik. Przypomniał, że Samorząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przeznaczeniu na utworzenie Instytutu 20 mln zł na wykończenie i wyposażenie budynku. – Świątynia Opatrzności Bożej jest moralnym obowiązkiem Polaków, spłaceniem długu, jaki zaciągnęli nasi praojcowie – powiedział marszałek. Mówił też o dobrej współpracy z archidiecezją warszawską przy realizacji budowy siedziby Instytutu. Zaznaczył, że inwestycja przebiegała sprawnie, została skontrolowana, a finanse rozliczone.
Wicemarszałek województwa Ludwik Rakowski mówił z kolei o infrastrukturze miejskiej, która będzie sukcesywnie rozbudowywana. Już w przyszłym roku ma być oddana do użytku Aleja Rzeczpospolitej, która ułatwi dojazd do świątyni Opatrzności Bożej. Wicemarszałek przewiduje, że po ukończeniu budowy kościoła, odwiedzać go będzie rocznie ok. 1,5 mln osób.
Abp Nycz przypomniał, że cały kompleks świątyni Opatrzności Bożej obejmuje Panteon Wielkich Polaków, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Papieża Jana Pawła II i Centrum opatrzności Bożej. Wszystko to powstaje dla „dobra Polaków, by przypominali sobie pontyfikat Jana Pawła II, uczyli się jego przesłania”.
Na uroczystość otwarcia i poświęcenia siedziby Instytutu prezydent Lech Kaczyński przysłał list z gratulacjami i życzeniami rozwoju. Przybyli przedstawiciele ministerstwa kultury, posłowie i senatorowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.