Otwarto wystawę „Ku wolności z Janem Pawłem II”
04 września 2010 | 16:19 | led/ms Ⓒ Ⓟ
W ramach obchodów 30-lecia powstania „Solidarności” na placu o. Adama Studzińskiego w Krakowie otwarta została wystawa plenerowa fotografii Stanisława Markowskiego „Ku wolności z Janem Pawłem II”. Można na niej obejrzeć zdjęcia najważniejszych wydarzeń Polski lat 70. i 80.
„Nie mamy jeszcze takiej wolności, jakiej byśmy chcieli mieć, a moja wystawa jest pretekstem do tego, by zastanowić się czy to jest ta Polska, którą sobie wymarzyliśmy – powiedział Stanisław Markowski otwierając wystawę. „Idzie epoka nowego przemyślenia, o jaką Polskę nam chodzi” – dodał.
Fotograf podziękował kard. Dziwiszowi za to, że powiedział wyraźnie, że Lech Kaczyński ma zostać pochowany na Wawelu. „Eminencjo, spraw, by nie obrażano krzyży i by krzyż papieski na Błoniach był przywrócony” – zwrócił się do metropolity krakowskiego. Zaapelował też, by uczcić w tym miejscu chwilą ciszy Lecha Kaczyńskiego, Janusza Kurtykę i Annę Walentynowicz, którzy oddali życie za wolność. „Brakuje nam ich, a Polska jest zagrożona. Uczcijmy chwila ciszy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę i, o czym wiemy, św. Jana Pawła II, którzy byli elitą Polski – mówił Markowski.
Stanisław Markowski mówił także o samej wystawie. „Do wolności idzie się ciągle, wolność to to, co zobowiązuje, ale i kosztuje”. Dodał też, że gdy robił te zdjęcia, nie czuł się fotografem, tylko uczestnikiem tych zdarzeń i chciał dać im świadectwo.
Wystawę zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z wydawnictwem Fabri. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1977-1989 i przedstawiają m.in. pielgrzymki Jana Pawła II i „Czarny marsz” po śmierci Stanisława Pyjasa. Fotografie można podziwiać do 16 października.
Stanisław Markowski to fotograf, dokumentalista i wykładowca. Twórca fotografii faktu, rejestrujących m.in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego, pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki; wizyty papieża Jana Pawła II. Jest także autorem albumów, poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworkom Polski, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku.
W 1997 r. uhonorowany został medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii. W TVP powstał o Markowskim film „Stworzyć wiatr” (reż. Maciej Malec), emitowany w grudniu 1998 r. w cyklu „Czas na dokument”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.