Otwarto wystawę poświęconą biskupom radomskim
10 maja 2023 | 18:23 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę poświęconą zmarłym biskupom diecezji radomskiej. Na ekspozycji można zobaczyć pamiątki związane z duchownymi oraz fotografie i fragmenty filmów.
Wystawa „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej” poświęcona jest zmarłym biskupom diecezji radomskiej, a także wybranym biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej, którzy na przestrzeni stuleci zapisali się w historii Kościoła w Polsce oraz dziejach naszego kraju. Na ekspozycji zaprezentowane zostały artefakty związane z wybitnymi i zasłużonymi duchownymi, a także fotografie oraz fragmenty filmów. Zwiedzający mają możliwość poznania bliżej sylwetek niezwykłych kapłanów oraz ich dokonań i zaangażowania w sprawy Kościoła i Ojczyzny.
Podczas otwarcia wystawy obecny był biskup radomski Marek Solarczyk. Przypomniał, że tytuł ekspozycji nawiązuje do dewizy życiowej bpa Jana Chrapka „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię”. Bp Solarczyk mówił również, że wystawa jest wielkim dziedzictwem posługi duszpasterskiej pięciu biskupów radomskich. – To również wyjątkowe świadectwo wspólnoty wiernych, bo biskup jest jest tam, gdzie są ludzie. Życzę, żeby ta wystawa była okazją, by docenić biskupów ziemi radomskiej – powiedział bp Marek Solarczyk.
Kuratorem wystawy jest ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków. – Przy wejściu do pierwszej sali po prawej stronie zobaczymy pamiątkę po biskupie Pawle Kubickim. To jest niezrealizowany projekt domu zakonnego i wychowawczego sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga autorstwa architekta Stefana Szyllera. Projekt jest oryginalny, ale budynek nigdy nie powstał. W gablotach zobaczymy też pamiątki po biskupach radomskich i szczególnie chylimy czoła przed biskupem Edwardem Materskim, który w tym roku obchodziłby 100. rocznicę urodzin. Są też dwie ważne pamiątki, które udało się przywieźć z dwóch parafii – piękna monstrancja z Jedlińska, którą ofiarował bp Załuski i jedyny w diecezji relikwiarz hermowy z relikwiami Jana Chryzostoma – opowiadał ks. Krawczyk.
Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum zwrócił uwagę, że wystawa jest pokłosiem 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – To właśnie ks. Jan Wiśniewski był ofiarodawcą zbiorów, które zapoczątkowały muzeum. Chcemy zrobić większy ukłon wobec duchowieństwa, bo to właśnie ci ludzie swoimi śladami stóp, mądrością, pracą i życzliwością wykuwali w nas przyszłość. Im tę wystawę ofiarujemy – powiedział dyrektor Ruszczyk.
Podczas wernisażu artysta fotografik Wojciech Stan został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Zbiory ks. Jana Wiśniewskiego, które wikariusz przekazał radomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na początku XX wieku, dały początek funkcjonowaniu Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W 2023 roku przypada 80. rocznica śmierci ks. Jana Wiśniewskiego oraz setna rocznica funkcjonowania Muzeum. Z tej okazji placówka postanowiła uczcić pamięć o ks. Wiśniewskim i radomskich duchownych, którzy przyczynili się do rozwoju Radomia i okolic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.