Otwock: Ogólnoświatowe Spotkanie Młodych Ruchu Szensztackiego
18 lipca 2016 | 18:13 | mag Ⓒ Ⓟ
Bądźcie prorokami Bożego Życia dla mieszkańców współczesnej Niniwy – zaapelował do młodych Bp Marek Solarczyk. W dniach poprzedzających ŚDM w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze trwa Ogólnoświatowe Spotkanie Młodych należących do Ruchu Szensztackiego. Motywem przewodnim festiwalu są słowa „Stay connected”, podkreślające konieczność pielęgnowane więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. W zjeździe bierze udział ok 280 młodych z 14 krajów.
W trakcie uroczystej Mszy św. młodzież zgodnie z szensztackim charyzmatem odnowiła swoje przymierze z Bogiem i Matką Najświętszą. Bp Solarczyk zachęcał młodych, by otworzyli się na Moc Chrystusa i stali się Jego świadkami w otaczającym ich świecie. – Dzięki naszej relacji z Bogiem potrafimy z ufnością spojrzeć na nasze życie i z wdzięcznością odkrywamy dar Bożej dobroci wśród których są życie, wiara, miłość, czy doświadczenie wspólnoty z innymi, które daje nam Kościół – powiedział duchowny.
Zwrócił uwagę, że odkrycie Bożych darów uczy człowieka szacunku dla tego, co otrzymał i dzielenia się tym z innymi. – Prawdziwa miłość to nie tylko uczucie ale przede wszystkim „czynienie dobra”, o czym mówi sama etymologia tego słowa w języku hebrajskim – zauważył bp Solarczyk.
Przywołując postać proroka Jonasza przekonywał młodych, by z ufnością dali się prowadzić Bogu. – Wokół nas żyją bracia i siostry, którzy są dziećmi Boga, ale którzy stali się ślepi na te Jego dary. W ich sercach nie brzmi Boże Słowo, ale niszczy ich lęk przed samotnością. Nie potrafią już sami odnaleźć Bożych dróg – zauważył kaznodzieja.
– Pan potrzebuje waszego młodzieńczego zapału, otwartości serca, gorliwości wiary, wytrwałości w oddanym Bogu i ludziom życiu, abyś stał się prorokiem Bożego Życia dla mieszkańców współczesnej Niniwy – podkreślił bp Solarczyk.
Na zakończenie liturgii młodzież odnowiła swoje przymierze z Maryją. Znakiem tego była budowa sieci. – Każdy otrzymał 30 cm kawałek sznurka będący symbolem jego wkładu w budowanie relacji z Bogiem we wspólnocie z innymi, zwłaszcza tymi pośród których żyje na co dzień – powiedziała s. Emiliana ze Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.
W Ogólnoświatowym Spotkaniu Młodych Ruchu Szensztackiego, które rozpoczęło się 17 lipca, bierze udział 280 uczestników z 14 krajów, m.in. z Niemiec, Austrii, Rosji, Czech, Szwajcarii, USA, Meksyku, Kostaryki, Brazylii, Ekwadoru, a nawet ze Sri Lanki i Indii.
– Pierwszy dzień miała charakter radosnego świętowania. W programie drugiego dnia młodzi uczestniczyli w warsztatach tematycznych poświęconych budowania więzi. Była także okazja poznania bliżej polskiej kultury. Siostry przygotowały kilka namiotów tematycznych gdzie można było nie tylko spróbować rodzimych wypieków, ale także samemu zabawić się w kucharza. Młodzi lepili pierogi, gotowali czerwony barszcz i piekli ciasta. Uzdolnieni manualnie mogli malować pisanki, poznając jednocześnie tajniki wielkanocnego i wigilijnego stołu oraz związanych z tym polskich tradycji. Można było też pouczyć się języka polskiego, poznać nasze rękodzieło czy nieco historii kraju w tym również dziejów Ruchu Szensztackiego – powiedziała s. Emiliana.
We wtorek młodzież będzie miała spotkania stanowe. – Dziewczęta wpatrując się w wzór Maryi będą uczyć się czym jest właściwie rozumiana kobiecość i jak można ją realizować w dzisiejszych czasach. Z kolei mężczyźni pod okiem ojców szensztackich w Józefowie pod Warszawą będą uczyć się, czym jest przewodnictwo, a więc jak być mężem, ojcem, czy bratem.
W środę młodzi z Ruchu Szensztackiego rozjadą się do różnych diecezji gdzie wezmą udział w tygodniu poprzedzającym ŚDM w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.