Oude Kerk – Stary Kościół
27 stycznia 2011 | 12:01 | sz, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Ten najstarszy kościół w Amsterdamie – pochodzący z końca XIII wieku – jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zabytków w całym mieście. Jego oryginalna ośmiokątna dzwonnica z 47 dzwonami góruje nad okolicznymi kamienicami słynnej dzielnicy czerwonych świateł – De Wallen.
Sklepieni Oude Kerk do dziś zachowało pierwotną drewnianą konstrukcję. W 1724 r. dodano olbrzymie organy, składające się z 8 miechów i 54 złoconych piszczałek. Do dziś uważane są za najlepsze w całej Holandii.
Kościół postawiono w miejscu cmentarza, dlatego do połowy XIX w. jego podziemia służyły za miejsce pochówku dla mieszkańców Amsterdamu – znajduje się tu ponad 2500 grobów, w których złożono ok. 10 tys. ciał, w tym wielkie holenderskie sławy.
Ze świątyni po przejęciu jej przez protestantów usunięto wszelkie ozdoby, ale od końca XVII w. praktycznie pozostała ona w niezmienionej formie jako jedyna w mieście.
Oude Kerk na ulicy Oudekerksplein 23 otwarty jest dla zwiedzających codziennie od poniedziałku do soboty między godz. 11. a 17., zaś w niedziele – w godz. 13-17.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.