Owacja na Placu św. Piotra: Święty! Święty!
08 kwietnia 2005 | 12:31 | mp //mr Ⓒ Ⓟ
Wielosettysięczny tłum wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra po rozpoczęciu ostatecznych obrzędów pogrzebowych po komunii rozpoczął wielominutową owację, której towarzyszyły okrzyki: Jan Paweł II, „Santo!, Santo!”, przeplatające się z wyraźnie słyszanym, polskim: „Święty!, Święty!”
Wyraźnie tym wzruszony kard. Joseph Ratzinger, przewodniczący liturgii pogrzebowej , długo pozostawał w pozycji oczekującej. Nad głowami wiernych powiewały setki flag polskich i papieskich, biało-żółtych,
Zapytany o możliwość kanonizacji Jana Pawła II wybitny ekspert prawa kościelnego ks. prof. Remigiusz Sobański uważa, że następny papież z pewnością zezwoli w drodze dyspensy na rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II przed wymaganym przez prawo kościelne terminem 5 lat.
Jak zauważył ks. prof. Sobański, przepisy, dotyczące wyniesienia na ołtarze, nie pochodzą z ustanowienia Bożego, ale leżą w kompetencji władzy kościelnej. Oznacza to, że następca Ojca Świętego ma swobodę zmiany odpowiednich procedur w ogóle albo w konkretnym przypadku.
W jego opinii kanonizacja Jana Pawła II może się odbyć bardzo szybko, nawet z zachowaniem pełnych procedur. Wszystkie oficjalne pisma Jana Pawła II zostały już bowiem wydane, a notatki osobiste Papież polecił w testamencie spalić.
Teolog, którego zadaniem jest ocena tekstów kandydatów na ołtarze, z pewnością doskonale zna dzieła Ojca Świętego, może więc wykonać swą pracę w bardzo krótkim terminie. Wymagana prawem opinia świętości nie ulega wątpliwości, a przepisowa wizja ciała może być łatwo dokonana z uwagi na miejsce pochówku.
Ks. prof. Sobański, pytany o możliwość kanonizacji przez aklamację, nie wykluczył jej. Zauważył jednak, że sam Jan Paweł II zniósł możliwość aklamacji w przepisach, dotyczących konklawe, czyli podczas wyboru papieża.
Teoretycznie możliwe jest, że za wnioskodawcę może być uznany np. lud Rzymu, który podczas pogrzebu wołał głośno: „Santo subito! (święty natychmiast!). Konieczne byłoby wtedy ustanowienie odpowiedniego pełnomocnika, tzw. aktora.
O kanonizację może też wystąpić sam nowy papież, Jego wikariusz generalny lub inny biskup.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.