P. Poroszenko chce, aby Kościół prawosławny w Polsce uznał autokefalię PKU
23 lipca 2020 | 16:00 | kg (KAI/Cenzor.NET) | Kijów Ⓒ Ⓟ
O podtrzymanie procesu międzynarodowego uznania Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), zwłaszcza przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zaapelował były prezydent Ukrainy, przewodniczący partii „Solidarność Europejska” Petro Poroszenko. 22 lipca spotkał się on w Kijowie z ambasadorem Polski na Ukrainie Bartoszem Cichockim, na którego ręce przekazał osobiste gratulacje i życzenia dla prezydenta Andrzeja Dudy po ponownym wybraniu go na najwyższy urząd w państwie.
Obaj rozmówcy podkreślili m.in. ważność dalszego umacniania partnerstwa strategicznego między Kijowem a Warszawą. „Wszyscy jesteśmy przekonani, że dzięki jakości Pańskiego przywództwa, urzędu i reform z czasów Majdanu Ukraina zrobiła więcej niż w ciągu 20 lat wcześniej. Ta wielka droga, którą przebyła Ukraina, to Pański sukces. Porażka Ukrainy jest naszą porażką” – powiedział ambasador Cichocki. Przyznał, że duże wrażenie zrobiły na nim spotkania z oficerami i żołnierzami Sił Zbrojnych tego kraju, dodając, że widać było co się tam działo przed wojną „i w jakim tempie odradzało się wasze wojsko podczas Pańskiej prezydentury”. Zdaniem polskiego dyplomaty „wiele krajów NATO mogłoby się uczyć, także nasi oficerowie i żołnierze mieliby się czego uczyć od Waszych”. Podkreślił, że okres przywództwa Poroszenki „uczyni z Ukrainy kluczowy temat europejskich spraw transatlantyckich”.
Przywódca „Solidarności Europejskiej” wyraził ze swej strony nadzieję, że Polska pozostanie nadal konsekwentnym rzecznikiem interesów Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. „Chcę podziękować za bardzo ważną pracę [wykonaną] w zakresie bezpieczeństwa, gdy pomagaliście bronić także bezpieczeństwa UE. Zawsze bowiem mówiłem, że gdy nasi żołnierze odpierają agresję rosyjską, to mamy poczucie, że walczymy nie tylko o suwerenność Ukrainy, ale również o wolność i demokrację w Europie i na świecie” – tłumaczył Poroszenko. Wyraził zadowolenie z „bardzo skutecznych konsultacji i koordynacji”. Zapewnił, że jego kraj jest „otwarty w zakresie dostępu naszych partnerów polskich do informacji, jakie otrzymujemy w czasie odpierania agresji rosyjskiej”, a w tym wypadku „wygrają na tym obie strony”.
Piąty prezydent Ukrainy wskazał zwłaszcza na konieczność rozwijania współpracy w ramach Brygady Ukraińsko-Polsko-Litewskiej. Zaznaczył, że z przyjemnością wspomina wspólne z prezydentem Dudą odwiedziny Lublina, gdy „wraz z prezydent Litwy Grybauskaite mogliśmy sprawdzić wszystkie etapy: przygotowania, opracowywania, koordynacji i wspólnego szkolenia [tej jednostki]”. „Było to niezwykle korzystne” – dodał Poroszenko.
Obaj rozmówcy podkreślili priorytetowy charakter wspólnego przeciwdziałania trwającej agresji rosyjskiej oraz ważności wzmocnienia polityki sankcji wobec Kremla, a także konieczność zespolenia jedności i solidarności międzynarodowej dla zapewnienia zakończenia okupacji Donbasu i Krymu oraz dla stałości i konsekwentnego postępu Ukrainy drogą wewnętrznych reform.
Szczególną uwagę były prezydent poświęcił stanowi zapewnienia poszanowania pierwszeństwa prawa i wolności słowa i środków przekazu na Ukrainie. Oznajmił ponadto swemu rozmówcy o istniejącej groźbie powrotu jego kraju do czasów prześladowań na tle politycznym.
Na koniec poprosił ambasadora Polski o poparcie procesu międzynarodowego uznania autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, zwłaszcza przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.