Pabianice: pielgrzymka pływacka na Jasną Górę
21 czerwca 2015 | 15:07 | lg Ⓒ Ⓟ
Przepłyną 96 kilometrów, czyli dystans dzielący Pabianice i Jasną Górę. Mieszkańcy Pabianic po raz pierwszy uczestniczą w pielgrzymce pływackiej. Rozpoczęła się ona w niedzielę 21 czerwca Mszą świętą odprawioną… na basenie.
Na pomysł zorganizowania pielgrzymki wpadł Arkadiusz Szczepaniak. „Ma to być przede wszystkim wydarzenie duchowe, prawdziwa pielgrzymka, ale – oczywiście – od uczestników wymaga, jak każda pielgrzymka, konkretnego trudu” – powiedział.
Przygotowania trwały kilka tygodni. Najpierw trzeba było zorganizować grupę chętnych pielgrzymów – ponad 100 osób. Część z nich to wielbiciele pływania, którzy regularnie pokonują dłuższe dystanse, a część – całkowici amatorzy. Dla tych pierwszych przeznaczonych zostało pięć torów, dla pozostałych – tor szósty, tzw. rodzinny. Na czas pielgrzymki konieczne było zamknięcie basenu dla osób korzystających z niego rekreacyjnie.
Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy świętej odprawionej przez ks. Michała Misiaka, wikariusza z par. św. Mateusza w Pabianicach. Na jej początku proboszcz parafii, ks. Henryk Eliasz, pozdrowił pływaków i przyznał, że pływanie to świetna forma aktywności, którą sam uprawiał.
Zaraz po liturgii pływacy przebrali się w odpowiednie stroje i ruszyli na nietypowy piegrzymkowy szlak. „Pływamy w takim tempie, że chyba trzeba będzie wydłużyć dystans” – mówił Szczepaniak po godzinie pływania. Okazało się bowiem, że całkowity dystans pokonany w tym czasie wyniósł ponad 21 kilometrów. „Oczywiście tempo lekko spadnie, ale chyba przepłyniemy więcej niż 96 kilometrów. A skoro tak, to dodamy trochę kilometrów do wcześniej planowanych i symbolicznie opłyniemy Jasną Górę, np. siedem razy” – dodajł. Po dwóch godzinach pływacy mieli w nogach i rękach 41 kilometrów, a po czterech – już 77.
Pabianicka Pielgrzymka Pływacka została zorganizowana po raz pierwszy. Biorą w niej udział nie tylko mieszkańcy Pabianic, ale także okolicznych miejscowości, m.in. Łodzi. Organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku też popłyną. „Ale może do Rzymu?” – zastanawia się jeden z nich.
Zakończenie pielgrzymki planowane jest na ok. godz. 18.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.