Drukuj Powrót do artykułu

Pakistan: pierwsza kaplica chrześcijańska na uniwersytecie

20 kwietnia 2018 | 06:55 | pb (KAI/AsiaNews) / pz | Fajsalabad Ⓒ Ⓟ

Sample

Po raz pierwszy w historii Pakistanu na islamskim uniwersytecie powstała chrześcijańska kaplica. Ma „zaspokajać potrzeby religijne studentów i pracowników – chrześcijan”.

Kaplica pw. Matki Bożej stanęła na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Fajsalabadzie. Jej poświęcenia dokonał 15 kwietnia abp Joseph Arshad, ordynariusz Islamabadu-Rawalpindi i przewodniczący konferencji episkopatu Pakistanu. – Obecność kościoła na terenie uniwersytetu będzie przesłaniem miłości i zgody w całym kraju. Chrześcijanie będą przychodzić tu, by się modlić o rozwój i pomyślność uczelni i kraju – powiedział hierarcha, który do niedawna był biskupem Fajsalabadu.

Wicekanclerz uczelni Muhammad Zafar Iqbal dał wyraz wierze w międzyreligijną zgodę i podkreślił, że „zarówno meczety, jak kościoły są miejscami świętymi, w których oddaje się cześć Bogu”. Dodał, że „kaplica uniwersytecka jest żywym przykładem islamsko-chrześcijańskiego braterstwa”.

Abp Arshad podziękował władzom uczelni i rządowi Pakistanu za zapewnienie miejsca kultu, w którym mniejszość religijna będzie mogła swobodnie wyznawać swą wiarę. Powołał się na Muhammada Alego Jinnaha, zwanego Ojcem Narodu, który apelował o zapewnienie w tym kraju wolności religijnej, państwa prawa i równości dla wszystkich. – Jesteście wolni, by iść do swoich świątyń, do swoich meczetów i innych miejsc kultu. Możecie należeć do jakiejkolwiek religii, kasty czy wyznania: to nie ma nic wspólnego z państwem – cytował hierarcha.

Nowa kaplica jest absolutnym novum w tym w większości muzułmańskim kraju, gdzie chrześcijanie często padają ofiarą prześladowań. Dotychczas na niemal 180 wyższych uczelniach Pakistanu wolno było budować jedynie meczety. Chrześcijańskie miejsca kultu dozwolone były tylko w placówkach chrześcijańskich. Nie ma natomiast wcale uniwersyteckich świątyń dla hinduistów ani sikhów – innych mniejszości religijnych w tym kraju.

Inicjatorem budowy kaplicy był w 2015 r. były wikariusz generalny diecezji Fajsalabad, który przeznaczył na ten cel 300 tys. rupii (około 9 tys. zł), teren pod budowę zaś ofiarowała uczelnia.

W ceremonii poświęcenia wzięło udział ponad 70 chrześcijan, mieszkających na kampusie uniwersyteckim.

Wersja do druku

Przeczytaj także

20 kwietnia 2018 06:22

Jakiego Kościoła pragną młodzi? Dokument ze spotkania przedsynodalnego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.