Paliusz dla metropolity katowickiego pobłogosławił Franciszek
29 czerwca 2023 | 23:43 | asp, prze | Rzym Ⓒ Ⓟ
Paliusze dla arcybiskupa Adriana Galbasa i 31 innych nowych metropolitów z całego świata pobłogosławił 29 czerwca w Watykanie Ojciec Święty Franciszek. Zrobił to w czasie Mszy św. w uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Następnie osobiście wręczył paliusze nowym metropolitom.
Paliusz to biały, wełniany pas, szeroki na kilka centymetrów i ozdobiony wyszytymi krzyżami. Jest elementem stroju liturgicznego, który na ramiona, na ornat, zakładają tylko metropolici. Ma podkreślić ich łączność z Ojcem Świętym. Franciszek pobłogosławił paliusze dla 32 metropolitów, którzy otrzymali nominacje w ciągu ostatniego roku. Paliusze te zostaną w późniejszym terminie nałożone metropolitom w ich archidiecezjach przez nuncjuszy.
Papież mówił w homilii, że św. Piotr urzeczywistnia swoje powołanie w natychmiastowym pójściu za Jezusem, a św. Paweł w niestrudzonym głoszeniu Ewangelii. – I taki powinien być też dzisiejszy Kościół: naśladujący Chrystusa i ewangelizujący – powiedział.
Wskazał, że pójścia za Jezusem nie można odkładać na potem. – Owo „natychmiast” odnosi się również do nas: o ile możemy odkładać w życiu bardzo wiele rzeczy, to podążanie za Jezusem nie może być odkładane; tutaj nie możemy się wahać, nie możemy szukać wymówek. I uważajmy, ponieważ niektóre wymówki noszą pozory duchowości, jak wtedy, gdy mówimy „nie jestem godzien”, „nie jestem w stanie”, „co mogę zrobić?”. Jest to przebiegłość diabła, który kradnie nam ufność w Bożą łaskę, sprawiając, że wierzymy, iż wszystko zależy od naszych zdolności – powiedział.
„Co Rodzina Ulmów mówi nam dziś? – panel dyskusyjny w ramach konferencji przed beatyfikacją
Mówił też o głoszeniu Ewangelii przez św. Pawła. – Apostoł nas uczy, że tym bardziej rozwijamy się w wierze i poznaniu tajemnicy Chrystusa, im bardziej jesteśmy Jego głosicielami i świadkami. Dzieje się tak zawsze: kiedy ewangelizujemy, jesteśmy ewangelizowani. Słowo, które niesiemy innym, powraca do nas, ponieważ im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy – wskazywał papież. Zachęcał do tego, by „być Kościołem, który potrzebuje głoszenia jak tlenu do oddychania, który nie może żyć bez przekazywania uścisku Bożej miłości i radości Ewangelii”.
Abp Adrian Galbas po uroczystości za pośrednictwem Radia eM pozdrowił wiernych z archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i diecezji opolskiej, które razem tworzą metropolię górnośląską. – Dzisiejsza uroczystość nam uświadamia, że żaden Kościół lokalny nie istnieje sam dla siebie ani sam z siebie, tylko jesteśmy jedną wielką rodziną w łączności z Ojcem Świętym i ze sobą nawzajem – mówił nowy metropolita katowicki. – Mam nadzieję, że wszyscy będziemy się w tym wspomagać oraz, jak powiedział dzisiaj papież, wszyscy będziemy głosić Ewangelię i w ten sposób sami będziemy silniejsi. Ewangelia głoszona, jak mówił Ojciec święty, wraca do Kościoła i Kościół umacnia. I oby tak było w naszej metropolii górnośląskiej – dodawał.
Hierarcha mówił też o ludziach, których spotkał w Rzymie. Dużą niespodzianką była dla niego obecność w czasie Mszy św. diecezjan z archidiecezji katowickiej. – Kilka pielgrzymek z różnych części archidiecezji tutaj się pojawiło, o czym wcześniej nie wiedziałem, więc zaskoczenie i niespodzianka podwójna. Byli także ich duszpasterze, były siostry z niektórych zgromadzeń z terenu diecezji. Wszystko to bardzo miłe; jest też znakiem jedności, tego, że to jest wydarzenie nie dla jednego człowieka, ale dla całego Kościoła – powiedział.
Abp Adrian Galbas 4 grudnia 2021 roku został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, a 31 maja b.r., po przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Wiktora Skworca – arcybiskupem metropolitą archidiecezji katowickiej. 17 czerwca odbył ingres nowego biskupa katowickiego do katedry Chrystusa Króla w Katowicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.