Pallotyni z Karczówki przekazali cenny depozyt do Muzeum Historii Kielc
15 maja 2010 | 10:51 | dziar Ⓒ Ⓟ
Pallotyni z klasztoru na Karczówce przekazali cenny depozyt na czas ok. dwóch lat do Muzeum Historii Kielc – są to m.in. XVII–wieczne szaty i przedmioty liturgiczne, obrazy i księgi, które wiążą się z historią Kielc i Karczówki.
– „Jesteśmy w trakcie remontu i przygotowywania specjalnego lapidarium, bo dotąd klasztor nie ma muzeum dla cennych zbiorów. Czasowo znalazły się one w Muzeum Historii Kielc” – mówi KAI ks. rektor Jan Oleszko SAC. Dodaję, że dyrektor MHK dr Jan Główka zapewnił, że klasztorne eksponaty zostaną zgromadzone w osobnej sali ekspozycyjnej.
Depozyt z Karczówki to m.in. mszał rzymski z ok. 1567 r., dalmatyki i ornaty z połowy XVII w., m.in. z herbem Ostoja biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego, który fundował klasztor na Karczówce, naczynia liturgiczne, w tym kielich z 1655 r., obrazy z XVIII w. oraz dwie księgi rękopiśmienne z XVII wieku.
Zdaniem dr. Jana Główki, dyrektora MHK, są to rzeczy bezcenne dla historii miasta, podkreślające jego związki z Karczówką.
Na szczycie zalesionego wzgórza Karczówka w Kielcach stoi pobernardyński zespół klasztorny. Wzniesienie o wysokości 315 m n.p.m. znajduje się w paśmie Kadzielniańskim i jest widoczne ze wszystkich punktów miasta.
Niegdyś było to miejsce intensywnego wydobycia rud ołowiu oraz kamieniołomów. Na miejscu dawnej kapliczki górniczej znajduje się kościół i klasztor pw. św. Karola Boromeusza, erygowany w 1624 r. przez bpa Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy.
Od bazyliki kieleckiej do kościoła na Karczówce prowadzi historyczna, miejska droga krzyżowa – wciąż czynna. W 1655 kościół i klasztor zostały ograbione i częściowo spalone przez Szwedów, co upamiętnia m.in. obraz przy wejściu do kościoła. Karczówka była miejscem spotkań i potyczek powstańców styczniowych oraz działań żołnierzy Armii Krajowej. Od ponad 50 lat gospodarzami miejsca są księża pallotyni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.