Pamiątki Porozumień Sierpniowych na Jasnej Górze
31 sierpnia 2021 | 16:00 | It/BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Dziś 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które przyczyniły się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata. Jasna Góra to dla ludzi „Solidarności” miejsce szczególne, gdzie zawsze modlili się za Ojczyznę a w trudnym czasie narodowych zmagań i walki z komunistycznym systemem oddawali Królowej Polski wszystkie swoje troski i działania. To dlatego tutaj przekazane zostały niezwykle wymowne pamiątki lat 80.
Podczas Mszy św. celebrowanej o godz. 15.30 w intencji Ojczyzny modlili się dziś związkowcy i działacze Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WiR.
– Solidarność wkroczyła w historię naszej Ojczyzny. Wniosła wkład nie tylko w wymiarze życia politycznego, społecznego, gospodarczego, ale i duchowego. Solidarność to jedno z najpiękniejszych polskich słów, które weszło na stałe do historii Polski, obok takich słów jak: wolność, niepodległość – wielokrotnie przypominał ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”.
Przy głównym wejściu do Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze znajduje się tablica „Solidarności”.
O narodowym zrywie „Solidarności” na Jasnej Górze przypomina stała wystawa znajdująca się w Bastionie św. Rocha.
Wśród pamiątek sprzed 41 lat jest niewielka rzeźba robotnika, która była świadkiem podpisania „Porozumień Sierpniowych”- stała na stole prezydialnym między stroną rządową a solidarnościową. Wymowny jest jej podpis „Zwyciężymy”. Podarowana została tu w 1995r.
W jasnogórskich zbiorach jest także długopis z wizerunkiem Jana Pawła II, którym 31 sierpnia 1980 podpisane zostało „Porozumienie Gdańskie”.
Na szczególną uwagę zasługują także dary innych narodów z różnych zakątków świata wyrażające szacunek dla Polaków w walce o wyzwolenie kraju spod władzy komunistycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.