Pandemia zagraża również ludom tubylczym Amazonii
11 sierpnia 2020 | 10:18 | Krzysztof Ołdakowski SJ /vaticannews | Macapá Ⓒ Ⓟ
Pandemia COVID-19 obok ubóstwa, dyskryminacji oraz eksploatacji dóbr naturalnych stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla 370 mln osób należących do ludów tubylczych. Tylko od lipca obecnego roku odnotowano na kontynencie amerykańskim w tej grupie ponad 70 tys. przypadków zarażeń. Ponad 2 tys. osób zmarło.
Amazonia należy do terenów najbardziej zagrożonych. Problem ciągle narasta i wiąże się dodatkowo z wykorzystywaniem ekonomicznym oraz niszczeniem natury na terytoriach zamieszkiwanych przez ludy tubylcze. Dalsze istnienie wielu z nich znajduje się w niebezpieczeństwie.
„Kto zaniósł koronawirusa do najbardziej odległych wiosek? To byli ci, których my nazywamy: garimperos czyli poszukiwacze złota. Są to sytuacje trudne do kontrolowania, dlatego izolacja jest potrzebna, a jeśli wioski znajdują się bardzo daleko, kiedy ktoś źle się czuje, to czasami trzeba wzywać helikoptery i samoloty. Dlatego ważne jest, aby wymagać od rządu, ministerstw i innych organizacji odpowiedzialnych za zdrowie Indian, aby czynili to, co jest możliwe. Należy bronić tego, co wyraziliśmy w dokumencie „Querida Amazonia”, czyli przekonywać jaka jest właściwa droga, ponieważ inaczej ceną zawsze będzie okupowanie ziemi, wycinanie lasów oraz zniszczenie natury. Niektórym się wydaje, że mogą robić to, co się im się podoba, ale to nie jest prawda – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Piero Conti z brazylijskiej diecezji Macapá.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.