Panel dyskusyjny o drugim roku pomocy Ukrainie
29 lutego 2024 | 14:21 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
O działaniach przeprowadzonych przez poznańską Caritas na rzecz Ukraińców, ich sytuacji w Wielkopolsce oraz wyzwań, z jakimi mierzą się na co dzień, dyskutowali 28 lutego uczestnicy panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez archidiecezjalną Caritas. Wydarzenie z udziałem przedstawicieli organizacji i instytucji zaangażowanych w pomoc uchodźcom odbyło się w Centrum Wolontariatu Caritas Poznań przy ul. Przemysłowej 47.
„W drugim roku pomocy skupiliśmy się na obszarach związanych z integracją, czyli nauką języka polskiego, obszarem rynku pracy i integracją ze społeczeństwem” – powiedziała KAI Maria Książkiewicz, rzecznik poznańskiej Caritas.
Zaznaczyła, że z pomocy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Poznaniu, realizowanego razem z Caritas Polska i UNHCR, skorzystało ponad 2500 osób, ponad 500 osób wzięło udział w kursach j. polskiego, niemal 200 dzieci ukraińskich zostało otoczonych opieką w świetlicy i punktach opieki dziennej przy ul. Pamiątkowej w Poznaniu.
W ramach transportów humanitarnych przekazano: 54 palety żywności, 25 palet chemii, 48 palet – różnorodnych darów, w tym generatorów prądotwórczych, butów, woderów, pomp, świeczek, kołder, łóżek, materacy, garnków, czajników, lodówek, mikrofali, pralek, radiotelefonów. Na Ukrainę zostały też przekazane wypełnione darami dwie karetki pogotowia.
O tym, jak ważna jest komplementarność pomocy, zarówno tej duchowej, psychologicznej, instytucjonalnej, jak i tej opartej na wolontariacie mówił Jan Montowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
„Współpraca organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i prywatnych darczyńców na rzecz pomocy Ukrainie, nad którą czuwa na terenie archidiecezji poznańskiej poznańska Caritas, odpowiada na różnorodne potrzeby rodzin ukraińskich, a przede wszystkim matek z dziećmi, osób starszych i młodzieży” – zauważył Montowski. Dodał, że tylko taka pomoc, zorganizowana w sposób skoordynowany jest skuteczna.
O. Grzegorz Dobroczyński SJ podkreślił potrzebę otoczenia opieką duchową uchodźców ukraińskich. „Kościół jezuitów przy ul. Szewskiej w Poznaniu stał się dla Ukraińców wyznania prawosławnego miejscem szczególnym, w którym regularnie odbywają się dla nich nabożeństwa prowadzone przez o. mitrata Iwana Dziubę z Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.
Wskazał też na pomoc uchodźcom oferowaną przez Jezuicką Służbę Uchodźcom oraz Fundację Vinea, działającą przy kościele oo. jezuitów w Poznaniu.
„Jezuicka Służba Uchodźcom (Jesuit Refugee Service) powstała w 1980 r. z inicjatywy ówczesnego generała zakonu jezuitów ojca Pedro Arrupe, który był świadkiem ucieczki z Wietnamu kilkuset tysięcy uchodźców wojennych. W Polsce (JRS Poland) powstała w 2013 roku i obecnie ma cztery oddziały. Jeden z nich prężnie działa właśnie w Poznaniu, a specjalizuje się w udzielaniu pomocy psychologicznej” – zauważył o. Dobroczyński SJ.
„Udało nam się stworzyć zespół ukraińsko-białoruski, którego członkowie niosą pomoc psychologiczną i psychiatryczną osobom zza wschodniej granicy w ich ojczystym języku” – wyjaśnił o. Dobroczyński SJ.
„Około 1200 osób otoczonych jest pomocą psychologiczną, wśród nich dominują kobiety i młodzież. Świadomość, że we własnym kraju trwa wojna, jest ciężkim brzemieniem. Ukraińcom przebywającym w Polsce towarzyszy codzienny lęk i trwoga o rodzinę, przyjaciół i dobytek, który zostawili w ojczyźnie ogarniętej wojną” – mówiła Iryna Dunayevska, terapeutka z Fundacji Vinea.
Podkreśliła, że młode osoby mają kruchą strukturę emocjonalną, która nie ułatwia im odnalezienia się w polskim społeczeństwie i nawiązywania relacji z obcojęzycznymi rówieśnikami. Dlatego tak ważne w polsko-ukraińskich relacjach są szacunek, równość i stabilność.
Uczestnicy dyskusji zwrócili też uwagę na to, w jaki sposób zmieniła się pomoc udzielana uchodźcom.
Początkowo chodziło przede wszystkim o zabezpieczanie ich krytycznych potrzeb żywieniowych, rzeczowych i mieszkaniowych. Na początku był to poryw serca – wtedy do Caritas Poznań zgłosiło się 1500 wolontariuszy, w tym wielu pochodzenia ukraińskiego.
„Ich wkład w pomoc dla Ukrainy był nieoceniony, ze względu na znajomość języka oraz na empatię, z jaką przyjmowali swoich rodaków. Do dzisiaj Ukrainki i Ukraińcy są aktywnymi uczestnikami akcji Caritas i chętnie angażują się w działalność charytatywną nie tylko z chęci niesienia pomocy, ale również jako wyraz wdzięczności za pomoc, której sami doświadczyli” – tłumaczyła Natalia Jagielska, która była wolontariuszką, a obecnie wspiera działania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań oraz Centrum Wolontariatu Caritas Poznań.
Obecnie pomoc oferowana uchodźcom to długofalowe i kompleksowe wsparcie. Obejmuje m.in. konsultacje zawodowe, opiekę nad dziećmi i nad osobami starszymi.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom działa przy ul. Dąbrowskiego 28. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a w czwartki do 18.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.