Drukuj Powrót do artykułu

Panewniki: bp Szkudło spotkał się z ministrantami i kandydatami do bierzmowania

19 stycznia 2019 | 15:31 | kssk | Panewniki Ⓒ Ⓟ

Bp Marek Szkudło przewodniczył nabożeństwu oraz Eucharystii w panewnickiej bazylice podczas adoracji żłóbka ministrantów oraz kandydatów do bierzmowania.

Podczas homilii bp Szkudło opowiadał o swoich spotkaniach z ministrantami w czasie wizytacji kanonicznych parafii. – „Mój tata był ministrantem, mój brat był ministrantem” to najczęściej motywacja, którą przedstawiają ministranci zapytani o to dlaczego służą przy ołtarzu – mówił. – Ja jestem tego żywym przykładem. Wejście w ten świat bycia ministrantem otworzyło moje serce na to, by być bliżej Boga, by zostać kapłanem – dodał.

Zauważył, że wśród ministrantów nie tylko są najmłodsi ale i ci, którzy studiują, a nawet już są po studiach i dalej chcą pełnić służbę przy ołtarzu. – Ja sam dalej czuję się ministrantem. I też mi się zdażyło teraz posługiwać przy ołtarzu – powiedział pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Bp Szkudło opowiedział również o tym, że podczas wizytacji spotyka się z kandydatami do bierzmowania. – Najczęściej to spotkanie odbywa się już na liturgii – powiedział.

Odniósł się także do liturgii słowa opowiadającej o powołaniu Lewiego. – Jezus wszystkich chce powołać. A skutkiem budowania relacji z Jezusem jest budowanie więzi z nim – zauważył duchowny. Bp Szkudło dodał, że pod natchnieniem Ducha Świętego Lewi staje się apostołem, a nawet Ewangelistą. – On chce, żeby o Jezusie usłyszeli także inni – zachęcał zebranych w bazylice do tego, aby i oni byli ewangelizatorami w swoich środowiskach. – To wcale nie jest łatwe. Ale po to Chrystus stał się człowiekiem, by wejść we wszystko to, co trudne – dodał po chwili bp Szkudło.

– Jesteście heroldami Jezusa – mówił natomiast do wypełniającej po brzegi panewnicką bazylikę młodzieży o. Alan Rusek OFM, proboszcz parafii w Panewnikach. Podziękował im także za to, że przybyli do „śląskiego Greccio”, aby adorować Jezusa.

Ks. Cezariusz Wala podkreśla, że każda pielgrzymka składa się z kilku elementów. – Rozpoczynamy w bazylice. Tutaj wspólnie się modlimy, kolędujemy oraz uczestniczymy w Eucharystii sprawowanej przez Księdza Biskupa. Mamy także później wspólne spotkanie, podczas którego ministranci uczestniczą w loterii oraz różnych konkursach, głównie z liturgiki – mówi.

Adoracja ministrantów przy Bożył żłóbku w Panewnikach jest wieloletnią tradycją. Organizuje je corocznie Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej. Kilka lat temu do ministrantów dołączyli kandydaci do bierzmowania.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.