Panewniki: XIII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w archidiecezji katowickiej
02 lutego 2009 | 16:11 | mr Ⓒ Ⓟ
– Współczesny człowiek poszukuje ludzi przekonanych o Chrystusie, żyjących Ewangelią. Jeśli my będziemy mieli wątpliwości, to jak ma ich nie mieć młodzież? – pytał zakonników i zakonnice abp Damian Zimoń. W miniony poniedziałek, 2 lutego, uczestniczył on w Panewnikach w dniu życia konsekrowanego.
W bazylice ojców franciszkanów w Panewnikach zgromadziły się na wspólnej modlitwie osoby konsekrowane z całej archidiecezji katowickiej. Franciszkanie zaprosili siostry i braci z innych zgromadzeń, bo mają szczególne powody do świętowania – trwa jubileusz ich zakonu, założonego 800 lat temu, a uroczystości dnia życia konsekrowanego zakończyły trwające od 25 grudnia 2007 r. obchody stulecia panewnickiej bazyliki.
Konferencję wygłosiła Ewa Kusz, wiceprzewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Nawiązując do przesłania Synodu Biskupów wskazała na znaczenie Słowa Bożego w życiu konsekrowanym. – Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się życie konsekrowane, którego fundamentalną zasadą jest Ewangelia – mówiła prelegentka. Wyjaśniła, że Słowo Boże pomaga wzrastać w świadomości bycia osobą konsekrowaną, daje duchowy wzrost i pomaga dawać świadectwo. – Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się także troska o życie – podkreśliła Ewa Kusz.
Niejako potwierdzeniem jej słów była zapowiedź metropolity katowickiego, który poinformował zebranych, że w archidiecezji katowickiej powstanie wkrótce „Okno życia”. Zostanie ono uruchomione w Katowicach – Bogucicach przy Domu Prowincjalnym Sióstr Św. Jadwigi. Uroczyste poświęcenie będzie miało miejsce w Dzień Świętości Życia, tj. 25 marca.
W homilii abp Damian Zimoń wskazał na trzy wybitne postaci z nieodległej historii polskiego Kościoła: kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II. – Coraz wyraźniej dostrzegamy dzisiaj rolę tych wielkich polskich proroków. Oni odkryli Jezusa w swoim sercu – mówił abp Zimoń, zachęcając dziennikarzy do zapoznawania się z ich życiem i słowami, które wypowiedzieli. – Oni bronili Ewangelii, Kościoła, ale przede wszystkim bronili człowieka. Trzeba dzisiaj dziękować Bogu za świadectwo ich wiary, często związane z cierpieniem – podkreślił metropolita katowicki. Zachęcał również do rozpoznawania Jezusa w historii Kościoła.
Pokazać bogactwo życia zakonnego i zachęcić do myśli o swoim powołaniu – taki jest cel spotkań osób konsekrowanych. Dodatkowo, dla wiernych świeckich, którzy również bardzo licznie się zgromadzili, jest to wspaniałe świadectwo, mogące stać się źródłem nowych powołań zakonnych.
W archidiecezji katowickiej działa 8 zgromadzeń męskich, 20 żeńskich. Są też dwa zakony rycerskie oraz instytuty świeckie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.