Państwowa Komisja ds. Pedofilii: nie zaprzestajemy dalszych działań ws. ks. Dymera
17 lutego 2021 | 17:00 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Śmierć osoby wskazanej jako sprawca kończy postępowanie wyjaśniające, ale Komisja nie zaprzestaje dalszych działań w tej sprawie, zwłaszcza dotyczących ochrony praw i godności osób poszkodowanych. Żadne działania skierowane przeciwko obyczajności na szkodę dzieci nie mogą być chronione tajemnicą – brzmi przekazane KAI oświadczenie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii.
We wtorek 16 lutego, w dniu śmierci ks. Andrzeja Dymera, na którym ciążyły zarzuty długoletniego wykorzystywania osób małoletnich w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, Państwowa Komisja wydała oświadczenie. Poinformowała w nim, że kilka dni wcześniej, jeszcze przed emisją w TVN24 reportażu poświęconego sprawie kapłana, akta sprawy ks. Dymera wpłynęły do Komisji. Komisja wystąpiła wcześniej sądów i prokuratur o przesłanie dokumentacji. Jednak nagła śmierć ks. Andrzeja Dymera spowodowała zamknięcie sprawy. „Ustawa stanowi o tym, że z chwilą śmierci ustają dalsze działania Komisji” – wyjaśnił Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji.
Tego samego dnia rzecznik archidiecezji gdańskiej poinformował KAI, że prowadzone przez gdański sąd kościelny postępowanie kanoniczne wobec ks. Dymera zostało zamknięte pod koniec 2020. 12 lutego miała miejsce sesja wyrokowa. – Treść i uzasadnienie wyroku zostaną w ciągu 14 dni przesłane do Kongregacji Nauki Wiary i do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Gdański Trybunał Metropolitalny nie upubliczni dokumentacji procesowej ks. Andrzeja Dymera i treści wydanego wyroku – dodał rzecznik.
Oświadczenie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności seksualnych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15
W nawiązaniu do komunikatu Państwowej Komisji ds. pedofilii, dotyczącego sprawy ks. Andrzeja Dymera oraz przekazu treści komunikatu przez media, Państwowa Komisja oświadcza, co następuje:
Celem postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Państwową Komisję wobec osoby wskazanej jako sprawca jest wydanie postanowienia w przedmiocie wpisu tej osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości.
Zgodnie z przepisami ustawy o Państwowej Komisji, śmierć osoby wskazanej jako sprawca kończy postępowanie wyjaśniające, a więc jedynie postępowanie dotyczące wpisu tej osoby w Rejestrze.
Państwowa Komisja nie zaprzestaje natomiast dalszych działań w tej sprawie, a w szczególności dotyczących: ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych; interwencji i ich wspierania; identyfikacji problemów pojawiających się w praktyce ścigania tego rodzaju przestępstw i karania ich sprawców, a zwłaszcza umożliwiających pociągnięcie do odpowiedzialności w przypadku niezawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii.
Państwowa Komisja podkreśla, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę dzieci – mimo upływu lat, niezależnie od środowiska z którego wywodzi się sprawca lub zawodu jaki wykonuje, pozycji społecznej czy sprawowanej funkcji państwowej – nie mogą być chronione tajemnicą i nie mogą ulec zapomnieniu, zaś sprawcy tych przestępstw powinni ponieść odpowiedzialność. Odpowiedzialność powinny ponieść także wszystkie osoby współwinne, niezależnie od tego czy zaniechały zawiadomienia organów ścigania i podjęcia działań uniemożliwiających krzywdzenie małoletnich, czy też zachowały milczenie godząc się na wykorzystywanie seksualne dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.