„Papieska korona Jasnogórskiej Pani” – lekcja historii w koronie
23 sierpnia 2017 | 11:13 | Warszawa / Dorota Abdelmoula / mz Ⓒ Ⓟ
Obchodzony w tym roku jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, to ważne zaproszenie do przyjrzenia się raz jeszcze historii Polski i polskiego Kościoła w kontekście najważniejszych wydarzeń minionych stuleci. „Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła” – to niepowtarzalny przewodnik po tych dziejach, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu: pierwszej poza Rzymem dekoracji obrazu Matki Bożej papieskimi koronami.
Udekorowanie jasnogórskiego wizerunku koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XI w 1717 r. to wydarzenie bezprecedensowe w historii Polski i Kościoła. Nie tylko dlatego, że była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej dokonana za zgodą papieża poza Rzymem i dopełnienie ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, ale też z tego względu, że stanowiła ona ukoronowanie i otwarcie nowego rozdziału pobożności maryjnej, pielęgnowanej w Polsce od wieków i wyrażanej wiarą w to, że Matka Boża nieustannie chroni Polaków swoim płaszczem i orędownictwem.
By zrozumieć znaczenie tegorocznego jubileuszu i roli, jaką Jasna Góra odgrywa w polskiej historii i współczesności, trzeba wpierw wniknąć w historię wydarzeń sprzed 300 lat. Nie tylko poznając fakty, ale przede wszystkim doświadczając klimatu tej podniosłej uroczystości, która zgromadziła na Jasnej Górze tysiące Polaków ze wszystkich pokoleń, warstw społecznych i podzielonych wskutek zaborów ziem polskich.
Czytaj także: Komunikat Konferencji Episkopatu Polski przed głównymi uroczystościami 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Właśnie do takiego sposobu spojrzenia na jasnogórskie uroczystości – współczesne i te sprzed lat – zaprasza Mateusz Grzymała w malowniczej opowieści „Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła”. Szczegółowo, dosłownie: krok po kroku opisany przebieg uroczystości koronacyjnych, wraz z towarzyszącymi im emocjami i refleksjami – to rzeczywistość, której nie można poznać, studiując jedynie faktograficzne streszczenia tych wydarzeń. Dzięki drobiazgowemu odwzorowaniu rzeczywistości, autor przenosi czytelników do jasnogórskiej kaplicy, w której stają się świadkami uroczystości koronacyjnych i uczestniczą w niepowtarzalnej lekcji historii Polski.
Dzieje jasnogórskiej ikony i zdobiących ją koron, nie tylko skłaniają do nowej refleksji nad miejscem Jasnej Góry i nabożeństwa do Matki Bożej w dziejach narodu Polskiego. Zachęcają też, by na każdą kolejną wizytę w częstochowskim sanktuarium odczytywać jako dopisywanie kolejnych rozdziałów w historii tego niezwykłego miejsca, którego znaczenie od wieków uznawane jest także w Kościele powszechnym.
„Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła” to także zachęta by ważne i dostojne wydarzenia poznawać także poprzez wnikliwe przyglądanie się szczegółom – takim jak blizny na wizerunku Jasnogórskiej Pani i misterne zdobienia jej papieskich koron. To lekcja historii inna, niż wszystkie.
Mateusz Grzymała, Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła, Wydawnictwo Paulinianum 2017.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia