Papieska wizytacja w Kongregacji ds. Duchowieństwa
08 czerwca 2021 | 14:20 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek poprosił 65 –letniego włoskiego biskupa Egidio Miragoli, o przeprowadzenie wizytacji w Kongregacji ds. Duchowieństwa, której kompetencje dotyczą ponad 410.000 księży katolickich na całym świecie – podaje na łamach portalu America Gerard O’Connell. Stojący na czele tej dykasterii kard. Beniamino Stella 18 sierpnia ukończy 80 lat.
Biskup Miragoli ogłosił tę wiadomość 7 czerwca, w liście do księży swojej diecezji leżącej w Piemoncie, na północnym zachodzie Włoch. Wyjawił, że pod koniec ostatniego zgromadzenia plenarnego konferencji włoskiego episkopatu, Ojciec Święty zwrócił się do niego „o przysługę” i zlecił przeprowadzenie „w jego imieniu” wizytacji Kongregacji ds. Duchowieństwa. 3 czerwca podczas spotkania w Domu Świętej Marty Franciszek wyjaśnił dość szczegółowo, czego od niego oczekuje.
Biskup Egidio Miragoli, uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a 29 września 2017 papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Mondovi. 29 lipca 2019 r. Ojciec Święty mianował go członkiem Kolegium do rozpatrywania odwołań w sprawie delicta reservata (przestępstwa zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej), utworzonego przy Kongregacji Nauki Wiary.
Biskup Miragoli powiedział swoim księżom, że będzie musiał spotkać się z każdą z osób pracujących w Kongregacji i rozpocznie te spotkania twarzą w twarz w środę 9 czerwca. Przypuszcza, że praca ta będzie trwała „co najmniej przez czerwiec”, biorąc pod uwagę inne jego zobowiązania duszpasterskie w tym miesiącu, w tym bierzmowania. Poprosił swoich księży o wyrozumiałość i cierpliwość w tym okresie.
Wiadomość ta pojawia się krótko przed oczekiwaną rezygnacją obecnego prefekta tej dykasterii, włoskiego kardynała Beniamino Stelli, który 18 sierpnia skończy 80 lat. Papież Franciszek mianował kardynała Stellę, byłego dyplomatę Stolicy Apostolskiej, prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa 21 września 2013 r., a 22 lutego 2014 r. włączył go do Kolegium Kardynalskiego.
Oczekiwano, że Franciszek ogłosi nazwisko następcy kardynała-prefekta mniej więcej w tym czasie, ale wizytacja może spowodować opóźnienie, jak to miało miejsce w przypadku Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, gdzie papież Franciszek również zarządził wizytację przed mianowaniem nowego prefekta, arcybiskupa Arthura Roche’a.
Kongregacja ds. Duchowieństwa zatrudnia 27 duchownych (w tym prefekta) i dwie osoby świeckie. Jej początki sięgają 1564 r., kiedy to powołano kongregację, która miała czuwać nad prawidłową interpretacją i realizacją dekretów Soboru Trydenckiego. Wówczas nosiła ona nazwę Kongregacji Soborowej, którą to nazwę zachowała do 31 grudnia 1967 r., kiedy to papież Paweł VI, w ramach reformy Kurii Rzymskiej, konstytucją apostolską „Regimini Ecclesiae Universae” zmienił jej nazwę na Kongregację do spraw Duchowieństwa. Jej zadania zostały jeszcze bardziej wykrystalizowane przez papieża Jana Pawła II w 1988 roku na mocy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”.
Na krótko przed ogłoszeniem swojej rezygnacji, papież Benedykt XVI wydał motu proprio 16 stycznia 2013 r., które podporządkowało wszystkie seminaria pod kompetencje Kongregacji ds. Duchowieństwa, z wyjątkiem tych, które podlegają Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i tych, które podlegają Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.