Papieski Marsz Wdzięczności przeszedł ulicami Lublina
03 kwietnia 2023 | 09:29 | ubu | Lublin Ⓒ Ⓟ
– Św. Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas duchowym autorytetem, nauczycielem wiary i orędownikiem u Boga w niebie – zapewnił abp Stanisław Budzik. Kilkanaście tysięcy osób przeszło dziś przez Lublin, wyrażając wdzięczność za osobę i dzieło wielkiego i świętego Papieża. Marsz Wdzięczności zorganizował Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” we współpracy z archidiecezją lubelską oraz licznymi stowarzyszeniami, organizacjami i przedstawicielami różnego szczebla władz państwowych i samorządowych.
– Wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka i przekazujemy jego dorobek kolejnemu pokoleniu., ale też odpowiadamy na haniebny atak na osobę świętego Papieża-Polaka – powiedział Marian Król, przewodniczący lubelskiego regionu „Solidarności”.
Abp Stanisław Budzik podkreślił, że św. Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas duchowym autorytetem, nauczycielem wiary i orędownikiem u Boga w niebie. Jak powiedział, udziału w marszu organizowanym w 18. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca jest znakiem wdzięczności za osobę i dzieło św. Jana Pawła II i wyrazem wierności jego dziedzictwu.
Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta z sanktuarium Świętej Rodziny, gdzie św. Jan Paweł II w 1987 r. sprawował Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych, na Katolicki Uniwersytet Lubelski, w którym ks. prof. Karol Wojtyła jako biskup, arcybiskup i kardynał był wykładowcą przez 24 lata. Drogę wypełniła modlitwa i śpiew, a także świadectwa osób na których życie wpłynął św. Jan Paweł II. Podczas marszu odtwarzane były również słowa św. Jana Pawła II, skierowane do Polaków podczas jego pielgrzymek do ojczyzny.
Zwieńczeniem manifestacji była Eucharystia sprawowana w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Przeszliśmy w papieskim marszu powodowani nakazem wdzięczności wobec św. Jana Pawła II i nakazem wiary, bo on uczył nas ewangelii życia, Ewangelii Jezusa Chrystusa. Oddajemy hołd jego duchowości i jego dziedzictwu – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Jak zapewnił, uniwersytet, który z dumą nosi imię świętego papieża, zawsze będzie służył prawdzie.
W homilii bp Józef Wróbel wskazał na osobę św. Jana Pawła II, który był wierny Chrystusowi do końca. Dziękując za zjednoczenie się tysięcy osób wokół Jezusa Chrystusa i wokół św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce boleśnie przeżywa potwarz rzuconą na papieża-Polaka, jak i na chrześcijan ranionych bolesnymi wyzwiskami.
– Udział w marszu, niczym w Drodze Krzyżowej, był odpowiedzią na tę sytuację, w której okazaliśmy pełnię naszego serca i bogactwo ducha. Przyszliśmy słuchać Ewangelii opisującej mękę i śmierć Chrystusa, by w niej w pogłębiony sposób uczestniczyć – powiedział biskup.
Jak podkreślił, św. Jan Paweł II wyrósł w szkole męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. – Droga życia św. Jana Pawła II była niczym droga Jezusa, bogata w treści i wręcz heroiczne oddanie; była ścieżką tłumaczenia Ewangelii na język współczesnego świata – powiedział bp Wróbel.
Odnosząc się do ataków na św. Jana Pawła II, do szukania w jego życiorysie upadków i braku uczciwości, czy do zarzucania papieżowi milczenia wobec trudnych spraw, biskup przywołał słowa o śmierci męczenników z 11 rozdziału Listu do Hebrajczyków i parafrazując je stwierdził, że ten, kto oczernia św. Jana Pawła II, nie dorósł do tego, aby być wartym jego życia, nauczania i pontyfikatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.