Papieski Odpust Maryjny w Lubaczowie
09 maja 2011 | 12:00 | mg Ⓒ Ⓟ
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, 7 maja, w konkatedrze lubaczowskiej odbył się Papieski Odpust Maryjny. Był to czas dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II, który 20 lat temu odwiedził Lubaczów.
Uroczystość odpustowa w parafii jest od trzech lat dzięki staraniom ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacława Depo. Chcąc wydobyć skarb w lubaczowskim sanktuarium zwrócił się on z prośbą do papieża Benedykta XVI, aby dla tego miejsca ustanowić odpust jako szczególny dzień czci Pani Łaskawej.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, który przed rozpoczęciem liturgii dokonał poświęcenia nowych organów jako wotum wdzięczności dla Jana Pawła II. Współcelebransami byli: bp zamojsko-lubaczowki Wacław Depo oraz proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Stopyra.
W homilii metropolita przemyskiej zadał zebranym pytanie: czy nie moglibyśmy być bliżej Jezusa? Naszą odpowiedzią ma być gotowość do stawania się tak pięknymi jak Jego Matka. − Pełna łaski. Bóg Ją pozdrowił, ale w Bożych planach pełnia człowieka może się dalej rozwijać i doskonalić aż w nieskończoność, bo Bóg jest nieskończony − podkreślił abp Michalik.
Za dobry przykład podał osobę bł. Jana Pawła II, którego „oddziaływanie nie skończyło się z jego śmiercią. Ludzie się z nim utożsamili i poniosą jego słowa, sposób zachowania się i będą widzieli, że był autentyczny. Co ważne – był sobą, służył Bogu i drugiemu człowiekowi aż do końca”.
Jak zaznaczył abp Michalik, jest to najpiękniejsze w tej beatyfikacji i dodał, żeby przekuć w czyny, to, co od Niego słyszeliśmy. − To piękno życia z Bogiem dotyczy jednostki. Każdy z nas jest zaproszony, żeby rozwijał ten kontakt i zasmakował w wierze, w pięknie kochającego Boga człowieka. To przecież jest nadzwyczajna prawda! − powiedział metropolita przemyski.
Zwrócił się też do samorządowców z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Podkarpacia, którzy tego dnia po raz drugi pielgrzymowali do konkatedry lubaczowskiej, by na wzór ślubów króla Jana Kazimierza (1kwietnia 1656 r.)by powierzyć Matce Bożej wszystkie sprawy swoich „Małych Ojczyzn”. Podkreślił ich rolę jako tych, którzy zaangażowani w służbę drugiemu człowiekowi modlą się, by wzywać Bożej pomocy.
I wszystko po to, żeby życie w „małej” i tej „dużej” Ojczyźnie powoli stawało się nowe i piękniejsze. Wskazał też na niebezpieczeństwa, które mogą zachwiać istniejący porządek.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele samorządowców klęcząc przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej zawierzyli Jej „Małe Ojczyzny”. Całość uroczystości dziękczynnych zakończyła w niedzielę Msza św. odpustowa ku czci św. Stanisława, głównego patrona parafii. Przewodniczył jej ks. prał. Franciszek Nieckarz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie. Historia cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej jest dostępna na stronie www.konkatedra.lubaczow.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.