Drukuj Powrót do artykułu

Papieski tydzień w oktawie Wielkanocy

18.04.2017 , Watykan / st (KAI) / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Czwartkowy konsystorz w sprawie kanonizacji oraz sobotnia wizyta w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, aby sprawować liturgię słowa ze Wspólnotą św. Idziego, wspominając „nowych męczenników XX i XXI wieku – to najważniejsze planowane wydarzenia działalności papieskiej w tym tygodniu.

W środę 19 kwietnia Ojciec Święty spotka się z wiernymi na tradycyjnej audiencji ogólnej.

W czwartek, 20 kwietnia odbędzie się zwyczajny konsystorz publiczny w sprawie kanonizacji niektórych błogosławionych, w tym Hiacynty i Franciszka Marto – dzieci z Fatimy. Podczas obrad kardynałów zostaną zatwierdzone i podane do wiadomości daty zaliczenia w poczet świętych niektórych błogosławionych. Obok dzieci-wizjonerów z Fatimy poruszana będzie kwestia kanonizacji: grup błogosławionych z Ameryki Łacińskiej: ks. Andrzeja de Soveral, ks. Ambrożego Franciszka Ferro i bł. Mateusza Moreira z 27 Towarzyszami – męczenników, zabitych z nienawiści do wiary w Brazylii w 1645 r.; a także Krzysztofa, Antoniego i Jana, nastoletnich męczenników z Tlaxcala, zabitych w Meksyku w 1529 r. Hiszpańskiego kapłana, pijara bł. Faustyna Mígueza (1831-1925), założyciela Zgromadzenia Córek Boskiej Pasterki, beatyfikowanego 25 października 1998 przez św. Jana Pawła II. Bł. Angelo z Acri (Luki Antonio Falcone), włoskiego kapucyna żyjącego w latach 1669-1739.

Czytaj także: Będzie kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto

W sobotę 22 kwietnia rano Franciszek przyjmie na audiencji Oscara Campsa, założyciela organizacji pozarządowej Proactiva Open Arms. Są to wolontariusze starający się ocalić uchodźców.

Tego samego dnia wieczorem Ojciec Święty uda się o godz. 17.00 do bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, aby sprawować liturgię słowa ze Wspólnotą św. Idziego, wspominając „nowych męczenników XX i XXI wieku”. W roku 2000 Jan Paweł II poświęcił bazylikę św. Bartłomieja pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX w i czasów najnowszych. Znajdują się tam między innymi relikwie błogosławionych: Karoliny Kózkówny, Stanisława Marii Starowieyskiego i ks. Jerzego Popiełuszki a także franciszkańskich męczenników z Peru: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 kwietnia 2017 11:54

Film o bł. Hiacyncie Marto w portugalskich kinach

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.