Papieskie pozdrowienia dla uczestników ekumenicznej konferencji
04 września 2014 | 08:30 | (KAI/RV) / br Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” rozpoczęła się w klasztorze w Bose w Piemoncie XXII Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczna nt. duchowości prawosławnej. Jej uczestnicy, którzy spotkali się w tamtejszym ekumenicznym monasterze, chcą wsłuchać się w przesłanie pokoju zawarte w Ewangelii, zachęcające chrześcijan do stawania się zaczynem pojednania i pokoju we współczesnym świecie.
Specjalny telegram z papieskimi pozdrowieniami dla biorących udział w konferencji wystosował watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. „Ojciec Święty przesyła organizatorom i uczestnikom pozdrowienia i życzenia, wyrażając uznanie dla tej inicjatywy. Ma nadzieję, że te dni badań i dyskusji pomogą w rozbudzeniu świadomości, że można żyć i świadczyć o pokoju głoszonym przez Chrystusa postawą szczerego braterstwa, która gasi waśnie, przełamuje nieufność i wzbudza nadzieję” – napisał purpurat kurialny.
Wielkie oczekiwania ze spotkaniem wiąże również jego gospodarz o. Enzo Bianchi, przeor ekumenicznej wspólnoty w Bose:
„W tym szczególnym momencie mamy, jak mówi Papież Franciszek, prawie trzecią wojnę światową, nawet jeśli tak jej nie nazywamy. Szczególnie tragicznie ogniskuje się to na Bliskim Wschodzie, gdzie tamtejsze wyznania chrześcijańskie żyją razem obok siebie, zwłaszcza prawosławni i katolicy. Dlatego właśnie nasza konferencja chce rozmawiać o «pokoju» i o «czyniących pokój», patrząc zarówno na Wschód, jak i na sytuację w Europie, w szczególności na Ukrainie. To są obszary, w których temat pokoju jest kluczowy dla przyszłej obecności tam chrześcijan” – podkreśla o. Bianchi.
Podczas spotkania w Bose naukowcy i badacze z całego świata, reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie, podejmą refleksję nad zagadnieniami pokoju i braterstwa w wymiarze zarówno naukowym i kulturowym, jak i kościelnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.