Papież do biskupów Ameryki Środkowej: odczuwajcie z Kościołem
24 stycznia 2019 | 23:03 | tom, st, kg (KAI) | Panama Ⓒ Ⓟ
Do inspirowania się postawą św. Oskara Romero i jego hasłem biskupim „Sentire cum Ecclesia” (Odczuwać z Kościołem) zachęcił Franciszek biskupów zrzeszonych w Sekretariacie Episkopatów Ameryki Środkowej (SEDAC). Z grupą ok. 60 hierarchów spotkał się w kościele św. Franciszka z Asyżu w Panamie.
Witając Ojca Świętego w imieniu biskupów Ameryki Środkowej arcybiskup San Salvador, José Luis Escobar Alas przypomniał, że to region świata szczyci się świętymi Oskarem Arnulfo Romero oraz franciszkańskim tercjarzem, św. Piotrem de Betancurem. Wyraził wdzięczność za przybycie papieża do Panamy na Światowy Dzień Młodzieży. Zapewnił o całkowitej lojalności i posłuszeństwie, bezwarunkowym poparciu i solidarności biskupów Ameryki Środkowej w wielkiej pracy Franciszka na rzecz Kościoła i świata.
„Pragniemy otworzyć nasze serca na przyjęcie z najlepszą wolą w naszym regionie Twoje przesłanie, które będzie światłem i nadzieją w naszej drodze duszpasterskiej w tej historycznej chwili, naznaczonej niestety przemocą, korupcją, wielkimi nierównościami, migracjami i wykluczeniem społecznym, jakie przeżywają nasze narody, a których ofiarami najczęściej padają najubożsi. Pasterze muszą ich chronić, towarzyszyć im i zawsze pomagać z całkowitym oddaniem, idąc za wspaniałym wzorem tego znakomitego członka SEDAC, którego Jego Świątobliwość, zaledwie trzy miesiące temu wyniósł do chwały ołtarzy, świętego Oskara Arnulfo Romero, co napełnia nas wielką radością i za co Tobie serdecznie dziękujemy” – powiedział abp José Luis Escobar Alas.
Przewodniczący Sekretariatu Episkopatów Ameryki Środkowej abp Escobar Alas zapewnił Ojca Świętego o modlitwach w jego intencji, a jednocześnie poprosił o papieskie błogosławieństwo dla biskupów i każdego z ich Kościołów partykularnych.
Na wstępie swojego wystąpienia papież zaznaczył, że „odwołanie się do postaci Romero oznacza odwołanie się do świętości i proroczego charakteru, który żyje w DNA waszych Kościołów partykularnych”.
Franciszek podkreślił, że odczuwanie z Kościołem to przede wszystkim umiłowanie go jako matki, która zrodziła nas w wierze i poczucie się jego częścią. Następnie wskazał, że oznacza to także uczestniczenie w chwale Kościoła, która polega na niesieniu w swoim wnętrzu całej kenozy (uniżenia) Chrystusa. „W Kościele Chrystus żyje pośród nas i dlatego musi być on pokorny i ubogi, ponieważ Kościół wyniosły, Kościół pełen pychy, Kościół samowystarczalny nie jest Kościołem kenozy” – stwierdził Ojciec Święty.
Franciszek wskazał, że to uniżenie Chrystusa każe biskupom być blisko cierpień swego ludu. „Kenoza Chrystusa wymaga porzucenia wirtualności istnienia i dyskursów, aby wsłuchać się w hałas i śpiew realnych ludzi, którzy wzywają nas do tworzenia więzi” – powiedział papież.
Ojciec Święty zwrócił też uwagę na dramatyczną sytuację młodych Ameryki Środkowej. Przypomniał, że wielu z nich gorąco pragnie Ewangelii i zachęcił biskupów, by wychowywali młode pokolenie do odpowiedzialnego korzystania z wolności w obliczu licznych zagrożeń życia w fałszu. Często wypływają one z doświadczenia osierocenia, kultury i społeczeństwa, które „się rozpadło”, a zostają pozostawieni na pastwę pierwszego oszusta.
Franciszek podkreślił wartość kultury tego regionu i zachęcił do ukazywania jej piękna. „Angażujcie się i podnoście głos przeciw pustynnieniu kulturowemu i duchowemu swoich narodów, które powoduje radykalną nędzę pozostawiając bez tej istotnej życiowej odporności, która podtrzymuje godność w chwilach największych trudności” – zachęcił papież.
Ojciec Święty zauważył, że wielu imigrantów to osoby młode. Wezwał Kościół, by zaoferował im gościnę w taki sposób, aby wspólnoty pochodzenia i wspólnoty przeznaczenia prowadziły dialog i przyczyniły się do przezwyciężenia lęków i podejrzeń oraz umocniły więzy, jakie migracje, w zbiorowej wyobraźni mogą zerwać. Przypomniał, że Kościół jest w Chrystusie „znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego”. Wskazał, że sytuacje w jakich znajduje się wielu migrantów wzywają pasterzy do nawrócenia, do solidarności i do zdecydowanych działań wychowawczych we wspólnotach kościelnych.
Franciszek wezwał też biskupów, by byli blisko swoich księży i zawsze byli gotowi z nimi rozmawiać. „Tym, czego nie możemy zlecić komuś innemu, jest umiejętność słuchania, umiejętność śledzenia zdrowia i życia naszych kapłanów. Nie możemy delegować innym drzwi otwartych dla nich. Otwartych drzwi, które stwarzają warunki umożliwiające bardziej zaufanie niż strach, szczerość bardziej niż obłudę, otwartą i pełną szacunku wymianę zdań, niż monolog dyscyplinujący” – stwierdził papież. Zachęcił, by księża „dostrzegali w biskupie człowieka zdolnego, by się dla nich poświęcił i naraził, zachęcał ich do pójścia naprzód i wyciągnął do nich rękę, gdy ugrzęzną. Człowieka rozeznania, który potrafi ukierunkować i znajdować konkretne i możliwe do przejścia drogi na różnych rozdrożach każdej historii osobistej”. Wskazał, że radość ojca/pasterza polega na dostrzeganiu, że jego dzieci dorosły i są płodne.
Kończąc wystąpienie Ojciec Święty zachęcił biskupów do pielęgnowania ubóstwa, będącego „matką i murem”, wzywającego do płodności, do zdolności daru z siebie, oraz chroniącego przed pokusą światowości duchowej: „przyobleczenie wartościami religijnymi i «pobożnymi» żądzy władzy i znaczenia, próżności i pychy, a nawet arogancji”. „Ubóstwo jest matką i murem, ponieważ strzeże naszych serc, aby nie popadły w ustępstwa i kompromisy, które osłabiają wolność i parezję, do których wzywa nas Pan” – stwierdził papież.
Na zakończenie spotkania papież prywatnie jeszcze długo rozmawiał indywidualnie z biskupami, zrobił sobie grupowe zdjęcie i pojechał do nuncjatury na obiad.
Sekretariat Episkopatów Ameryki Środkowej (SEDAC) zrzesza biskupów Konferencji Episkopatu Panamy, Salwadoru, Kostaryki, Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui i ma swoją siedzibę w San Jose na Kostaryce.
Ostatnim oficjalnym punktem drugiego dnia papieskiej wizyty w Panamie będzie uroczystość powitania i otwarcie Światowych Dni Młodzieży na Campo Santa Maria la Antigua.
Teksty papieskich przemówień dostępne są TUTAJ. Fotorelacja znajduje się TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.