Papież do G8: „nie przestawajcie pomagać mimo kryzysu!”
04 lipca 2009 | 17:13 | ml (KAI Rzym) / ju. Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI zaapelował, by kryzys gospodarczy i finansowy nie spowodował zmniejszenia międzynarodowej pomocy, szczególnie dla Afryki i innych słabiej rozwiniętych krajów.
Wskazał, że etyczna legitymizacja postanowień szczytu wymaga, by były one powiązane z decyzjami podejmowanymi na forum ONZ.
W związku ze zbliżającym się szczytem G8 w L’Aquili w środkowych Włoszech, w dniach 8-10 lipca, Benedykt XVI wystosował specjalny list, adresowany do jego gospodarza, premiera Włoch Silvio Berlusconiego, w praktyce skierowany zaś do wszystkich jego uczestników.
Papież przesyła politykom pozdrowienia oraz, jak to ujmuje, „kilka refleksji w związku z tematami spotkania”. Przede wszystkim wyraża uznanie, że na szczyt, którego celem jest „znalezienie rozwiązań dla najważniejszych problemów odbijających się na gospodarce, pokoju i międzynarodowym bezpieczeństwie”, zaproszono „szefów państw i rządów nie tylko należących do G8, ale także wielu innych krajów”, gdyż pozwoli to „oddać wiernie punkty widzenia oraz oczekiwania mieszkańców wszystkich kontynentów”.
To rozszerzenie grona uczestników dyskusji Benedykt XVI ocenia jako właściwe, gdyż odzwierciedla powiązania i zależność od siebie wszystkich krajów dzisiejszego świata. „Mam szczególnie na myśli bieżące wyzwania gospodarczo-finansowe, jak również niepokojące dane na temat zjawiska zmian klimatycznych” – pisze papież, podkreślając, że rozwiązanie tych problemów umożliwi „integralny rozwój ludzki, dla którego inspirację stanowią solidarność i miłość w prawdzie”. Zapowiada też, że niektóre z tych problemów podjęte zostały w jego „trzeciej encyklice «Caritas in veritate», która w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie prasie”.
Benedykt XVI przypomina, że w perspektywie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 Stolica Apostolska, za namową Jana Pawła II, wystąpiła do wspólnoty międzynarodowej z apelem o umorzenie zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się, gdyż przekonana była, że „wykorzenienie przyczyn skrajnego ubóstwa zależy od pełnego wzięcia na siebie przez rządy i państwa gospodarczo bardziej rozwinięte solidarnej odpowiedzialności”.
Papież podkreśla, że odpowiedzialność ta jest nadal aktualna, „owszem, jest dziś jeszcze bardziej nagląca”, ponieważ „kryzys finansowy i gospodarczy, jaki od początku 2008 r. ogarnął całą planetę, odmienił sytuację, tak iż istnieje realne niebezpieczeństwo, że nie tylko osłabną nadzieje na wyjście ze skrajnego ubóstwa, ale że przeciwnie w nędzę popadną również narody cieszące się dotychczas minimum materialnego dobrobytu”.
Ojciec Święty nie kryje obawy, że kryzys grozi „przekreśleniem bądź drastyczną redukcją międzynarodowej pomocy, szczególnie dla Afryki i innych słabiej rozwiniętych krajów”. „Dlatego z tą samą mocą, z jaką Jan Paweł II prosił o umorzenie zagranicznego zadłużenia, pragnąłbym zaapelować do krajów członkowskich G8, do innych reprezentowanych państw i rządów całego świata, ażeby pomoc dla rozwoju, zwłaszcza dla «dowartościowania zasobów ludzkich», została utrzymana i wzmożona, nie tylko mimo kryzysu, ale właśnie dlatego, ze stanowi jedną z głównych dróg jego rozwiązania. Czyż to nie inwestując w człowieka – we wszystkich mężczyzn i kobiety Ziemi – uda się w sposób skuteczny oddalić niepokojące perspektywy światowej recesji? Czyż to nie jest droga do osiągnięcia, na ile to możliwe, postępu światowej gospodarki dla dobra mieszkańców każdego kraju, bogatego i biednego, wielkiego i małego?” – pyta papież.
Podkreśla, że „miara technicznej skuteczności kroków podejmowanych w celu wyjścia z kryzysu zbieżna jest z miarą jej wartości etycznej”, po czym przypomina, że „etyczna legitymizacja politycznych zobowiązań G8 wymaga, aby zostały one skonfrontowane z opinią i potrzebami całej wspólnoty międzynarodowej”. „Dlatego należy wysłuchać głosu Afryki i krajów słabiej rozwiniętych gospodarczo!” – apeluje papież, zalecając powiązanie decyzji podejmowanych przez rozmaite gremia państw „włącznie z G8” ze Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych”.
Na koniec listu Benedykt XVI pochwala wybór na siedzibę szczytu miasta L’Aquila, które trzy miesiące temu nawiedziło tragiczne trzęsienie ziemi. Mobilizacja solidarności, jaka nastąpiła po tym wydarzeniu, „niechaj będzie dla członków G8, dla rządów i narodów świata zachętą do wspólnego podjęcia aktualnych wyzwań, jakie zmuszają ludzkość do bezzwłocznego podjęcia decyzji, mających decydujące znaczenia dla losów człowieka, głęboko związanych z losami stworzenia”.
Prosząc Boga o opiekę nad wszystkimi uczestnikami szczytu w L’Aquili i podejmowanymi przez nich inicjatywami, papież zapewnia włoskiego premiera o swym szacunku i modlitwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.