Papież do ludzi nauki i kultury: uniwersytet miejscem uniwersalności i wolności
01 maja 2023 | 00:20 | st, kg, pb (KAI) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek spotkał się Budapeszcie z ludźmi nauki i kultury. Wizyta na Wydziale Technologii Informacji i Nauk Bionicznych Uniwersytetu Katolickiego im. Pétera Pázmány’ego była ostatnim wydarzeniem jego 41. zagranicznej podróży apostolskiej.
Prawdziwa wiara i prawdziwa wiedza rodzą się jako sojusznicy, będąc dla siebie nawzajem filarami – powiedział, witając papieża w murach swej uczelni, jej rektor ks. prof. Géza Kuminetz. Zapewnił, że „na naszych uniwersytetach katolickich staramy się zebrać ziarna myśli Boga Stwórcy i Zbawiciela, ukryte w stworzeniu i objawieniu oraz uporządkować je według holistycznej koncepcji prawdy, charakteryzującej katolicki ideał nauki”. Zaczyna się to od zdrowego rozsądku, potem idą nauki pozytywne, filozofia, teologia i mistyka a jej uwieńczeniem jest błogosławiona wizja Boga, toteż każdy prawdziwy naukowiec ma w sobie coś z pisarza, kapłana, proroka i mistyka. Prawdziwa wiara i prawdziwa wiedza są zatem urodzonymi sprzymierzeńcami, wzajemnie się podtrzymującymi – podkreślił rektor.
Jednocześnie zwrócił uwagę, iż za pomocą nauki „chcemy nie tylko wiedzieć, ale także czynić rzeczy słuszne, to znaczy budować cywilizację ludzką i solidarną, kulturę i środowisko zrównoważone a z pokornym sercem możemy wspiąć się na górę nie tylko Pana, ale też nauki”.
Głos zabrali także jeden z profesorów i studentka.
W odpowiedzi, cytując wybitnego niemieckiego teologa Romano Guardiniego, Ojciec Święty przypomniał, że są dwa rodzaje poznania. Jedno wychodzi z kontemplacji rzeczywistości stworzonej, drugie zaś absolutyzacji władzy człowieka nad światem. W tym drugim przypadku dochodzi do głosi logika zezwalająca na dokonywanie wszystkiego, co możliwe. Przestrzegł przed zdominowaniem przez technikę, gdzie „w imię postępu, wszystko zostaje ujednolicone: wszędzie głoszony jest nowy «humanitaryzm», który anuluje różnice, niszcząc życie ludów i likwidując religie. Przeciwstawne ideologie homologują się w sposób, który jest ideologiczną kolonizacją; człowiek w kontakcie z maszynami staje się coraz bardziej banalny, podczas gdy życie we wspólnocie staje się smutne i miałkie” – powiedział papież. Dodał, że w takim świecie oczywiste wydaje się odrzucenie osób chorych i stosowanie eutanazji, a także zlikwidowanie języków i kultur narodowych w celu osiągnięcia powszechnego pokoju, co tak naprawdę zamienia się w prześladowanie oparte na narzucaniu zgody.
W tym kontekście Franciszek podkreślił rolę kultury i uniwersytetu, który winien być miejscem, gdzie „myśl rodzi się, rozwija i dojrzewa otwarta i symfoniczna. Jest «świątynią», w której wiedza ma wyzwolić się z ciasnych ram posiadania i dysponowania, aby stać się kulturą, czyli «uprawą» człowieka i jego podstawowych relacji: z tym, co transcendentne, ze społeczeństwem, z historią, ze stworzeniem” – wskazał Ojciec Święty. Zaznaczył, że powinien on budować cywilizację ludzką i solidarną, zrównoważoną kulturę i środowisko.
Nawiązując do współpracy międzynarodowej i kształceniu na budapesztańskim Uniwersytecie Katolickim studentów z innych regionów świata papież podkreślił, że otwierając się na innych, lepiej poznajemy samych siebie, a to wymaga „połączenia, w uczciwej dialektyce, kruchości i wielkości człowieka. Ze zdumienia tym kontrastem rodzi się kultura: nigdy niezaspokojona, lecz zawsze poszukująca, niespokojna i wspólnotowa, zdyscyplinowana w swej skończoności i otwarta na Absolut. Życzę wam, abyście pielęgnowali to pasjonujące odkrywanie prawdy!” – stwierdził Franciszek.
Odnosząc się do czasów dyktatury komunistycznej i przejściu do konsumpcjonizmu, Ojciec Święty przestrzegł przed fałszywą wolnością. Wyjaśnił, że „idea komunizmu była «wolnością» wymuszoną, ograniczoną z zewnątrz, o której decydował ktoś trzeci; idea konsumpcjonizmu zaś jest «wolnością» libertyńską, hedonistyczną, zamkniętą w sobie, która czyni nas niewolnikami konsumpcji i rzeczy”.
Wskazał, że „Jezus proponuje wyjście, mówiąc, że jest prawdziwe to, co wyzwala człowieka z jego uzależnień i zamknięć. Kluczem dostępu do tej prawdy jest poznanie, które nigdy nie jest oderwane od miłości, relacyjne, pokorne i otwarte, konkretne i wspólnotowe, odważne i konstruktywne. To jest właśnie to, do czego pielęgnowania powołane są uniwersytety, a wiara – do jego podsycania. Dlatego życzę temu i każdemu uniwersytetowi, aby był ośrodkiem uniwersalności i wolności, owocnym miejscem budowania humanizmu, laboratorium nadziei” – powiedział papież na zakończenie.
Odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Ojcze nasz”, po czym udzielił im błogosławieństwa. Witał się także i rozmawiał z wykładowcami, którzy wręczali mu swoje publikacje.
Z Wydziału Technologii Informacji i Nauk Bionicznych Uniwersytetu Katolickiego im. Pétera Pázmány’ego Franciszek odjechał na lotnisko im. Ferenca Liszta, gdzie odbędzie krótka ceremonia pożegnania przed odlotem do Rzymu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.