Papież do niemieckich luteranów o konieczności ekumenizmu
05 czerwca 2018 | 14:08 | st (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ekumenizm coraz bardziej staje się koniecznością i pragnieniem – powiedział Ojciec Święty przyjmując w poniedziałek delegację Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Franciszek zauważył, że dzięki dziełu Ducha Świętego, spotkaniom braterskim, gestom naznaczonym logiką Ewangelii, można było pokonać dawne uprzedzenia po obu stronach.
„Pragniemy, by z Bożą pomocą możliwa była przyszłość nakierowana ku całkowitemu przezwyciężeniu różnic” – stwierdził papież.
Ojciec Święty nawiązał do niedawnych wspólnych obchodów 500-lecia Reformacji, które potwierdziły, że ekumenizm będzie nadal naznaczać drogę obydwu Kościołów. „Staje się on coraz bardziej koniecznością i pragnieniem, jak to ukazują różne wspólne modlitwy i wiele spotkań ekumenicznych, które miały miejsce w ubiegłym roku na całym świecie” – powiedział Franciszek.
Franciszek do Hilariona: „nie” dla uniatyzmu, „tak” dla ekumenizmuPapież podkreślił rolę modlitwy w dążeniu do jedności, gdyż drogę wskazują nie ludzkie plany lecz Duch Święty. Tylko On otwiera drogę i oświetla kroki, jakie należy podjąć. Dodał, że „cierpienia wielu braci prześladowanych za wiarę w Jezusa są również naglącą zachętą do osiągnięcia bardziej konkretnej i widzialnej jedności między nami”.
Ojciec Święty zaapelował także o rozwijanie dialogu teologicznego, wymagającego cierpliwego podążania naprzód. „Niektóre problemy, myślę o Kościele, Eucharystii, posłudze kościelnej zasługują na dokładną i wspólną refleksję. Ekumenizm wymaga również tego, by nie był elitarny, ale obejmował jak najwięcej braci i sióstr w wierze, wzrastających jako wspólnota uczniów, którzy się modlą, miłują nawzajem i głoszą Chrystusa” – powiedział Franciszek.
Po południu delegacja Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego odwiedzi Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.