Papież do świata kultury: pokonajcie nieufność
23 czerwca 2001 | 20:03 | pm, tk //mr Ⓒ Ⓟ
Papież zaapelował o przekraczanie barier i nieufności w celu budowy harmonii i pokoju. Jan Paweł II spotkał się w Pałacu Mariańskim w Kijowie z przedstawicielami świata kultury, nauki, polityki i przemysłu.
Ojciec Święty przypomniał, że na ukraińskiej ziemi spotkały się dwie wielkie chrześcijańskie tradycje: łacińska i wschodnia. Nie udało się jednak zapobiec napięciom, kończącym się bolesnymi dla obu stron konfliktami. Ale dzisiaj – powiedział Papież – toruje sobie drogę gotowość do wzajemnego przebaczenia. Istnieje potrzeba przekraczania barier i nieufności w celu budowy kraju pełnego harmonii i pokoju, czerpiąc, tak jak w przeszłości, z czystych źródeł wspólnej chrześcijańskiej wiary.
– Tak, drodzy Ukraińcy – powiedział Jan Paweł II – to właśnie chrześcijaństwo inspirowało największe postaci waszej kultury, sztuki i ożywiło duchowe i społeczne korzenie waszego kraju.
Ojciec Święty zachęcił ludzi kultury i polityki do poczynienia wszelkich starań, aby zagwarantowane zostało pełne uznanie praw mniejszości narodowych i wyznaniowych. – Polityka mądrej tolerancji zyska szacunek i życzliwość dla Ukraińców i zapewni im szczególne miejsce w rodzinie europejskich narodów – zapewnił Jan Paweł II. Z satysfakcją odnotował, iż w preambuła ukraińskiej Konstytucji przypomina obywatelom o „odpowiedzialności przed Bogiem”.
Zwracając się do obecnych na sali polityków, Ojciec Święty przestrzegł: – Nie zapomnijcie poważnej lekcji historii. Waszym zadaniem jest służyć, ludziom i zapewnić pokój i równe prawa dla wszystkich. Nie poddawajcie się pokusom wykorzystywania władzy dla własnych i grupowych interesów.
Natomiast ludziom kultury przypomniał, iż są spadkobiercami wielkiej historii, a zwłaszcza spuścizny po prawosławnym arcybiskupie Kijowa, metropolicie Piotrze Mohyle, założycielu w 1632 roku Akademii Kijowskiej. Mówiąc o wynikającej z tego odpowiedzialności, Ojciec Święty wezwał ich do przyczyniania się do autentycznego postępu pod hasłami cywilizacji miłości.
Do naukowców Jan Paweł II zaapelował o szacunek dla człowieka i jego niezbywalnej godności. Przypomniał, że możliwości technologiczne można wykorzystywać tylko wtedy, gdy idą one w parze z niezmiennymi wartościami etycznymi.
Kończąc swe przemówienie, Jan Paweł II zwrócił się także do przedstawicieli świata biznesu i finansów i przypomniał im, że przyszłość ich narodu zależy także od ich kompetencji i uczciwości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.