Drukuj Powrót do artykułu

Papież ekskomunikował kapłana, który złamał tajemnicę spowiedzi

12 lutego 2018 | 06:58 | Brisbane / kg (KAI/RD) / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Annie Spratt / Unsplash

Franciszek nakazał ekskomunikować kapłana w Australii, któremu po dwuletnim dochodzeniu kanonicznym udowodniono, że złamał tajemnicę spowiedzi. W 2016 do kurii archidiecezjalnej w Brisbane wpłynęła seria skarg przeciw pracującemu tam pochodzącemu z Nigerii ks. Ezinwanne Igbo. Zarzucano mu publiczne ujawnianie grzechów wyznawanych w czasie spowiedzi, co pociąga za sobą automatyczną ekskomunikę. Z drugiej strony nie jest to przestępstwo w świetle prawa świeckiego, obowiązującego w stanie Queensland (którego stolicą jest Brisbane).

Szczegółowe śledztwo, przeprowadzone przez archidiecezję na polecenie Stolicy Apostolskiej, potwierdziło jednoznacznie prawdziwość tych oskarżeń. W efekcie miejscowy arcybiskup, po zasięgnięciu rady Watykanu, uznał, że ekskomunikę można ogłosić publicznie. Nie podano, na czym polegało złamanie tajemnicy spowiedzi.

Czytaj także: Kościół w Szwajcarii oddalił się od ludzi?

W specjalnym oświadczeniu władze archidiecezji stwierdziły, że w okresie obowiązywania tej kary kościelnej, ks. Ezinwanne nie może wykonywać żadnej posługi duchownej w czasie Mszy św. lub jakiegokolwiek innego nabożeństwa publicznego. Nie może również udzielać sakramentów, ani ich przyjmować. Ekskomunika pozostanie w mocy do czasu, aż obłożony nią kapłan „poprosi o zdjęcie jej a papież wyrazi na to zgodę i jest to jedyne, co może on uzyskać w tej sprawie”.

„Sytuacja ta była bardzo bolesna dla parafii Maroochydore [w której posługiwał ks. Igbo – KAI]. Prosimy was obecnie, abyście modlili się za tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tego, co się wydarzyło. Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju” – głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej z Brisbane.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 lutego 2018 12:56

Wszyscy mamy udział w dramacie współczesnych niewolników

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.