Papież Franciszek: bez modlitwy zakony obumierają
01 października 2022 | 18:23 | Radio Watykańskie | Watykan Ⓒ Ⓟ
Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.
Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.
Przyznał, że Kościół i osoby konsekrowane przeżywają dziś wyjątkową oraz historyczną chwilę, kiedy to mogą dokonać odnowy, by z kreatywną wiernością odpowiedzieć na misję Chrystusa. Ta odnowa dokonuje poprzez proces nawrócenia serc i umysłów, a także poprzez reformę struktur. Zdaniem Ojca Świętego trzeba niekiedy rozbić stare amfory odziedziczone po naszych tradycjach. Dostarczyły tak wiele wody, ale spełniły już swoje zadanie – stwierdził Papież, dodając, że stłuczenie tych naczyń pełnych uczuć, tradycji kulturowych i historii nie jest łatwym zadaniem. Podkreślił, że to bolesne, ale niezbędne, jeśli chcemy pić nową wodę, która pochodzi od Ducha Świętego, źródła wszelkiej odnowy. Ostrzegł zarazem, że każdemu, kto pozostaje przywiązany do własnych zabezpieczeń, grozi popadnięcie w sklerozę uniemożliwiającą działanie Ducha Świętego w sercu człowieka.
Nowym władzom redemptorystów Franciszek życzył pokory, jedności mądrości i dobrego rozeznania. Przypomniał, że jeśli ktoś dąży do władzy dla własnych korzyści, to służy bożkom światowości i egoizmu, a nie Panu, który umył nogi uczniom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.