Papież Franciszek i Prezydent RP odznaczyli Prezesa KAI
05 grudnia 2018 | 12:34 | pgo, maj, prezydent.pl / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej podczas gali z okazji 25-lecia KAI został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył minister Adam Kwiatkowski. Chwilę wcześniej, został odznaczony przez Ojca Świętego Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Odznaczenie wręczone zostało przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego podczas Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszu 25-lecia KAI.
Dziękując za odznaczenie od papieża Franciszka prezes KAI podkreślił, że odbiera je jako dowód uznania dla całego zespołu agencji. Podziękował również abp. Gądeckiemu za homilię podkreślając, że jest ona wielkim zobowiązaniem. Poprosił również zebranych o modlitwę w intencji redakcji KAI przypominając, że 25 lat temu, gdy powstawała, została powierzona modlitewnej opiece sióstr karmelitanek.- Dzięki tej modlitwie możemy istnieć – powiedział.
We Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium św. s. Faustyny w Warszawie z okazji 25-lecia KAI wzięli udział przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Kancelarii Prezydenta oraz rządu, a także licznie zgromadzeni biskupi, dziennikarze i wierni.
Podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej prezes KAI został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej”. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.
„Szczególne gratulacje kieruję na ręce prezesa Marcina Przeciszewskiego, który otrzymuje dzisiaj Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Proszę przyjąć to wysokie odznaczenie państwowe jako dowód uznania Rzeczpospolitej dla pańskich wybitnych zasług w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej” – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.
„Chciałem na ręce pana ministra złożyć gorące podziękowania panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Andrzejowi Dudzieza to zaszczytne odznaczenie. Choć dedykowane jest ono mnie, to przyjmuję je jako wyraz docenienia pracy całego Zespołu Katolickiej Agencji Informacyjnej, który od 25 lat pełni rolę pomostu pomiędzy Kościołem a światem mediów” – powiedział red. Przeciszewski.
„Dla mnie osobiście – i chyba dla wszystkich moich kolegów z KAI – te 25 lat pracy są przede wszystkim pasjonującą przygodą dziennikarską. Profesjonalną przygodą polegającą na towarzyszeniu Kościołowi w jego działaniach – i to nie tylko towarzyszenia w Polsce ale także Stolicy Apostolskiej, jak i Kościołowi powszechnemu na całym globie. Pracując w KAI widzimy jak bardzo Kościół jest twórczy, jak jego działanie może być inspirujące zarówno dla poszczególnych ludzi czy środowisk, ale również dla współczesnej kultury, która znajduje się na bardzo poważnym wirażu” – dodał prezes KAI.
Red. Marcin Przeciszewski urodził się 29 września 1958 roku w Warszawie. Jest synem prof. Tadeusza Przeciszewskiego, współzałożyciela miesięcznika katolickiego „Więź”. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Już jako student podjął współpracę ze „Spotkaniami”, Niezależnym Pismem Młodych Katolików. W 1979 roku założył pierwsze wspólnoty „Wiara i Światło”, skupiające osoby niepełnosprawne umysłowo ich rodziny i przyjaciół. W latach ’80 pełnił funkcję koordynatora krajowego tego ruchu, a później zastępcy koordynatora międzynarodowego. Był odpowiedzialny za tworzenie tych wspólnot w krajach Bloku Wschodniego.
W latach 1987-1989 pracował w dziale religijnym Katolickiego Tygodnika „ŁAD”, w latach 1989-1991 jako dziennikarz w redakcji miesięcznika „Powściągliwość i praca”, a między 1991 a 1993 rokiem kierował działem religijnym Ilustrowanego Tygodnika Informacyjnego.
W marcu 1993 r. decyzją Konferencji Episkopatu Polski został mianowany prezesem Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, mającej na celu powołanie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Pracę w Agencji rozpoczął we wrześniu 1993 roku. Przez 25 lat nieprzerwanie pełni funkcję prezesa oraz redaktora naczelnego KAI.
W latach 2000-2003 był jednym z założycieli i członkiem zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Z kolei w latach 2007-2013 był współzałożycielem i członkiem zarządu Związku Dużych Rodzin 3+, pracującego na rzecz polityki rodzinnej w Polsce.
W latach 2012-2015 był człowiek Rady Programowej Telewizji Polskiej. W roku 2016 we współpracy z francuskim wydawnictwem Media Participation zainicjował polską edycję międzynarodowego portalu ewangelizacyjnego Aleteia.org. W 2016 roku odpowiadał z ramienia KEP za organizację obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Prywatnie Marcin Przeciszewski od 1983 roku jest żonaty i ma 4 dzieci.
***
Order Świętego Grzegorza Wielkiego ((łac. Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni) jest jednym z pięciu szlacheckich orderów papieskich, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Kawalerowi orderu przysługuje prawo do noszenia specjalnego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady. Nazwa orderu związana jest z papieżem św. Grzegorzem I (590-604), jednym z doktorów Kościoła. Zasady przyznawania orderu zreformował w 1905 papież Pius X.
Order Świętego Grzegorza Wielkiego podzielony jest na cztery klasy: Krzyż Wielki Pierwszej Klasy, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski i Krzyż Kawalerski. Dewizą orderu są łacińskie słowa „Pro Deo et Principe” (Dla Boga i dla władcy).
Orderem odznaczeni zostali m.in. Włodzimierz Fijałkowski, Wanda Półtawska, Władysław Findeisen, Tadeusz Mazowiecki, Wiesław Chrzanowski, Jacek Pałkiewicz, Adam Strzembosz . W roku 1998 order otrzymał też łodzianin, prof. Włodzimierz Fijałkowski.
Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order Odrodzenia Polski dzieli się na 5 klas: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.