Drukuj Powrót do artykułu

Papież Franciszek odwiedzi Rumunię

11 stycznia 2019 | 14:16 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. JMJ Panama 2019

W dniach 31 maja do 2 czerwca wizytę w Rumunii złoży Ojciec Święty Franciszek – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek odwiedzi stolicę kraju, Bukareszt a także Jassy, Blaj w Siedmiogrodzie i sanktuarium maryjne Șumuleu Ciuc w Transylwanii (węg. Csíksomlyó). Oficjalne zaproszenie złożył Ojcu Świętemu prezydent kraju, Klaus Iohannis w marcu 2017 r. W 1999 roku odwiedził Rumunię św. Jan Paweł II. 86,5 proc. z 19 mln. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego; 6,9 proc. stanowią protestanci, a katolicy (obrządku łacińskiego i greckokatolickiego) – 5,4 proc.

Przewodniczący episkopatu, kard. Lucian Mureșan, będący jednocześnie arcybiskupem większym Kościoła obrządku greckokatolickiego wyraził życzenie, by obecność Następcy Świętego Piotra stanowiła inspirację do zjednoczenia tego wszystkiego, co jest dobre i wartościowe na rzecz ojczyzny i dla dobra wspólnego. „Obyśmy odnaleźli na nowo wolę dialogu między Kościołami chrześcijańskimi opartego na szacunku dla odmienności, który jednoczyłby siły chrześcijan na rzecz życia i naturalnych wartości stworzenia, które dał nam Bóg” – napisał przewodniczący rumuńskiego episkopatu.

Będzie to piąta zapowiedziana w tym roku pielgrzymka Papieża Franciszka poza granice Włoch.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.