Drukuj Powrót do artykułu

Papież Franciszek w Cesenie i Bolonii

01.10.2017 , Watykan / kg (KAI) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Piotr Tumidajski

Nieco ponad 10 godzin trwał pobyt Franciszka w Cesenie i Bolonii w niedzielę 1 października. Trzechsetna rocznica urodzin Piusa VI (25 lutego 1717 w Cesenie) i Diecezjalny Kongres Eucharystyczny w stolicy tego regionu były okazją do odwiedzin obu tych miast w regionie Emilia-Romania.

Była to 19. podróż Ojca Świętego na terenie Włoch.

Franciszek odleciał śmigłowcem z lądowiska w Watykanie 1 października o godz. 7 rano i po godzinie lotu wylądował na terenie Hipodromu w Cesenie. Kwadrans później spotkał się na Piazza del Popolo z mieszkańcami miasta, do których wygłosił przemówienie, a na zakończenie nastąpiła wymiana darów z burmistrzem.

O godz. 9 udał się samochodem do miejscowej katedry, zatrzymując się po drodze na krótko przed Palazzo Ridotto, gdzie gospodarz miasta otworzył oficjalnie “Largo Pio VI” (Zaułek Piusa VI). Po przybyciu na miejsce Franciszek spotkał się z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi, świeckim członkami rad duszpasterskich, pracownikami kurialnymi i przedstawicielami parafii. W katedralnej Kaplicy Matki Bożej Ludu odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i uczczenie Maryi Panny. Byli tam obecni chorzy, do których Ojciec Święty wygłosił krótkie przemówienie. W zakrystii głównego kościoła diecezji Cesena-Sarsina spotkał się krótko z mieszkańcami Domu Przyjęcia i z organizatorami wizyty. Franciszek wygłosił przemówienie do wszystkich zgromadzonych.

Papież w Cesenie: apel o służbę dobru wspólnemu i mężne świadectwo wierze i Ewangelii

O godz. 10 odleciał śmigłowcem do Bolonii, po czym odwiedził regionalne centrum przyjęcia migrantów (ok. 1000 osób), gdzie spotkał się z nimi i pracującym wśród nich personelem oraz pozdrowił ich.

Franciszek w Bolonii: w każdym cudzoziemcu widzę Jezusa Chrystusa pukającego do naszych drzwi

W samo południe na Piazza Maggiore spotkał się ze światem pracy, bezrobotnymi, przedsiębiorcami, związkowcami i spółdzielcami, a także z rodzinami ofiar zamachu terrorystycznego na dworcu kolejowym w Bolonii z 2 sierpnia 1980 (zginęło wówczas 85 osób, a ponad 200 odniosło rany). Papież wygłosił przemówienie, a na zakończenie spotkania odmówił z zebranymi modlitwę Anioł Pański.

Franciszek w Bolonii apeluje o humanizm w poszukiwaniu rozwiązań problemów naszych czasów

Na 12.30 przewidziany był w bazylice św. Petroniusza Obiad Solidarności, który Ojciec Święty zjadł z ubogimi, uchodźcami i więźniami, poprzedzając to krótkim

przemówieniem.

 

Franciszek w Bolonii: przygotowujmy zawsze stół miłości dla potrzebujących

W pół godziny później rozpoczęło się w katedrze św. Piotra jego spotkanie z kapłanami, osobami zakonnymi, miejscowymi seminarzystami i diakonami stałymi.

Papież do duchowieństwa i osób zakonnych w Bolonii

O godz. 15.30 na Piazza San Domenico rozpoczęło się spotkanie ze studentami i światem akademickim, do których papież wygłosił przemówienie.

Papież w Bolonii: marzę o Europie „uniwersyteckiej i matczynej”

W półtorej godziny później na miejskim stadionie Dall’Ara rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Franciszka i z jego kazaniem.

Papieska Msza w Bolonii

O 18.45 Ojciec Święty odleciał śmigłowcem z Ośrodka Sportowego “Corticelli” do Watykanu.

 

Wersja do druku

Przeczytaj także

28 września 2017 09:40

Franciszek otworzył wiele dróg odnowy Kościoła

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.