Papież: liturgia jest szkołą komunii
28 sierpnia 2024 | 14:40 | mela | Watykan/Rzym Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „W liturgii objawia się prawdziwa modlitwa Kościoła. Lud Boży i ars celebrandi” we Włoszech odbywa się 74. Krajowy Tydzień Liturgiczny. Z tej okazji papież Franciszek przypomniał uczestnikom tego wydarzenia o znaczeniu śpiewu chóralnego i ciszy, które, jak podkreślił, zachęcają do głębokiej i intymnej modlitwy, z dala od hałasu i zbędnej gadaniny.
Ojciec Święty podkreślił, że modlitwa liturgiczna unika wszelkich form indywidualizmu i podziałów. „Liturgia jest szkołą komunii, która uwalnia serce od obojętności, skraca dystans między braćmi i siostrami i jest zgodna z zamysłem Jezusa. Nie jest zobowiązaniem jakiejś małej grupy, ale angażuje wszystkich ochrzczonych” – przypomniał papież wskazując na znaczenie gestów i odpowiedniej postawy ciała w czasie liturgii. Franciszek zachęcił uczestników spotkania w Modenie do odkrywania na nowo modlitwy psalmami. Wskazał na znaczenie wznoszenia ich w chórze, co jak zauważył, „uczy żyć w liturgii i w życiu, wartością jedności i komunii”.
Papież podkreślił też znaczenie śpiewu sakralnego wskazując, że „muzyka nie jest elementem ozdobnym, ale integralną i niezbędną częścią liturgii” i wymaga szczególnej troski, zwłaszcza w niedzielnych liturgiach. Na zakończenie swego przesłania Ojciec Święty uwypuklił znaczenie ciszy, która, jak zauważył, przeciwdziała „hałasowi i paplaninie, które otaczają nas w naszym codziennym życiu”, podczas gdy „święty” gest ciszy staje się sprzyjającym czasem i przestrzenią do „kultywowania kontemplacyjnego spojrzenia” i „nadania głębi modlitwie serca”.
Krajowy Tydzień Liturgiczny odbywa się we Włoszech co roku w innej diecezji, tym roku to wydarzenie gości Modena. Organizatorem jest przez Krajowe Centrum Akcji Liturgicznej, którym kieruje abp Claudio Maniago. Podkreślił on, że odczuwalny kryzys uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii nie jest jedynie wyrazem postępującej sekularyzacji, ale również braku edukacji liturgicznej. Wskazał, że jeszcze dwie dekady temu, to katecheza i rodzina były punktem odniesienia dla religijnego formowania dzieci. „Obecnie rodzina, która przeżywa swój własny kryzys nie jest już w stanie odpowiadać za przekaz wiary” – podkreślił abp Maniago. Wskazał, że zauważalnie rośnie „analfabetyzm religijny”, który szczególnie wpływa na dzieci i młodzież, którzy nie mając już pewnych punktów odniesienia w społeczeństwie i rodzinie z coraz większym trudem kontynuują drogę inicjacji chrześcijańskiej. „Najważniejsze nie jest zamartwianie się spadkiem liczby wiernych regularnie chodzących na Mszę św. Bardziej powinno nas niepokoić to, jak sprawić by ludzie mogli realnie spotkać Chrystusa, gdyż wiara jest kwestią świadomego wyboru” – podkreślił organizator Krajowego Tygodnia Liturgicznego.
Z badań włoskiego urzędu statystycznego ISTAT wynika, że 23,7 proc. wiernych uczestniczy regularnie w niedzielnej Mszy. Oznacza to spadek o 14 proc. w ciągu minionych 26 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.