Papież mianował dwóch biskupów pomocniczych dla Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy
12 marca 2022 | 15:16 | kg, ts (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek mianował 11 marca dwóch biskupów pomocniczych dla Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Obaj: Jamal Khader i Rafic Nahra są Arabami. Tym samym w ramach tej kościelnej jednostki terytorialnej będą obecnie posługiwać trzej biskupi pomocniczy oraz pięciu hierarchów emerytowanych, w tym dwóch patriarchów-seniorów.
Jamal (Dżamal) Khader urodził się 3 lipca 1964 w Zababdeh (Palestyna). Po studiach m.in. w seminarium w Beit Dżala przyjął 8 lipca 1988 święcenia kapłańskie. Pełnił następnie różne obowiązki duszpasterskie w Jordanii, po czym uzupełniał wiedzę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1998 uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. Po powrocie do kraju był m.in. rektorem swego dawnego seminarium (2013-17), stał na czele Wydziału Badań Rreligijnych i dziekanem Wydziału Sztuk na Uniwersytecie w Betlejem oraz proboszczem parafii Świętej Rodziny w Ramallahu. Od lipca 2021 jest wikariuszem patriarszym w Jordanii.
Rafic (Rafik) Nahra urodził się 27 stycznia 1959 w Ismailiji w Egipcie w rodzinie sezonowych emigrantów libańskich. Wychowywał się w Libanie do 1979, gdy wyjechał na studia do Paryża i tam uzyskał dyplom w Narodowej Szkole Mostów i Dróg, po czym przez 2 lata pracował w tym zawodzie. W 1987 wstąpił do paryskiego seminarium duchownego, po czym wysłano go na dalsze studia do Rzymu, gdzie zdobył bakalaureat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a następnie licencjat z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym. Po powrocie do Izraela ukończył w 2004 na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie studia w zakresie myśli żydowskiej i uzyskał doktorat z literatury żydowsko-arabskiej (2011-16). W międzyczasie 27 czerwca 1992 przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie i przez kilka lat pracował tam duszpastersko. Pracował też jako kierownik Wydziału Badań nad Judaizmem i Chrześcijaństwem przy Kolegium Bernardynów. W Izraelu był odpowiedzialny za wspólnotę katolicką języka hebrajskiego w Jerozolimie oraz za emigrantów. Od 2021 jest wikariuszem patriarszym dla Izraela.
Na więść o nominacjach łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa podziękował obu hierarchom za gotowość przyjęcia tych urzędów.
Łaciński Patriarchat Jerozolimy sprawuje opiekę duszpasterską nad niemal 327,7 tys. katolików żyjących w Izraelu, Jordanii, na Cyprze i na terenach palestyńskich. Początki patriarchatu sięgają czasów wypraw krzyżowych (XI/XII w.), których uczestnicy określali siebie jako „łacinnicy”. Po upadku p;aństwa łacińskiego Patriarchat ustanowił kanonicznie 23 lipca 1847 bł. Pius IX. Według źródeł watykańskich ta jednostka kościelna liczy obecnie 68 parafii, działają też „misje duszpasterskie” dla katolików innych języków, m.in. języka hebrajskiego.
Patriarchę wspierają wikariusz generalny w Jerozolimie oraz wikariusze patriarszy w północnym Izraelu, Jordanii, na Cyprze i wikariusz dla katolików języka hebrajskiego z siedzibą w Jerozolimie.
Obecnie w łonie Patriarchatu jest trzech biskupów: William Hanna Shomali i obaj nominaci – Jamal Khader i Rafic Nahra oraz emeryci: patriarchowie – Michel Sabbah i Fouad Boutros Twal i biskupi – Kamal Hanna Bathish, Maroun Elias Nimeh Lahham Giacinto-Boulos Marcuzzo.
Salim Sayegh, Auxiliary Bishop Emeritus (86.99)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.