Papież mianował konsultorów sekretariatu Synodu Biskupów
11 stycznia 2024 | 14:23 | ts | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek mianował pięciu konsultorów Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Jak poinformowało 10 stycznia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej są to: ks. Piero Coda, sekretarz generalny Międzynarodowej Komisji Teologicznej, australijski arcybiskup Timothy Costelloe, dwaj profesorowie dogmatyki: Libańczyk dr Gabriel Alfred Hachem – profesor teologii z maronickiego Uniwersytetu Ducha Świętego w Kasliku k .Bejrutu) i Giuseppe Bonfrate, teolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, a także biblista Paul Bere SJ z Burkina Faso.
Tych pięciu ekspertów prawdopodobnie weźmie udział w konsultacjach dotyczących podstawowych kwestii teologicznych i kanonicznych w okresie poprzedzającym drugi etap zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności w Watykanie.
„Ile kosztuje” cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie? – trzeci Raport Państwowej Komisji
W październiku ubiegłego roku około 350 członków XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” spotkało się w Watykanie na pierwszej sesji, aby omówić nowe formy działań i procesy decyzyjne w Kościele katolickim. Kolejne spotkanie zaplanowano na październik 2024 roku. Do tego czasu są kontynuowane konsultacje w diecezjach i na szczeblu kościelnym.
Równolegle ma być prowadzony odrębny proces konsultacji w konkretnych kwestiach.
O dokładnych tematach tego oddzielnego procesu decyduje papież Franciszek. Sekretariat jeszcze czeka na wybór tych tematów przez papieża. Sformułowane pytania będą następnie przekazane „synodalnym grupom roboczym” złożonym z ekspertów ze wszystkich kontynentów oraz przedstawicieli Kurii Rzymskiej. Zgromadzenie synodalne otrzyma ich wyniki w celu dalszej dyskusji na drugiej sesji w październiku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.