Papież mianował nowego biskupa Nîmes
10 sierpnia 2021 | 16:21 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich diecezją Nîmes (południowo-wschodnia Francja) złożoną przez 75 -letniego biskupa Roberta Wattebleda i jego następcą mianował dotychczasowego biskupa Tarbes i Lourdes, 59-letniego biskupa Nicolasa Brouweta.
Biskup Nicolas Brouwet urodził się 31 sierpnia 1962 r. w Suresnes, w diecezji Nanterre. Po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Państwowym, gdzie uzyskał dyplom z historii (1984), wstąpił do Papieskiego Seminarium Francuskiego w Rzymie. Uczęszczał na kursy filozofii i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, kończąc je uzyskaniem bakalaureatu z teologii. Następnie wstąpił do Instytutu Jana Pawła II, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. W latach 1986-88 odbywał służbę cywilną w Jerozolimie, ucząc języka francuskiego.
Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1992 r. dla diecezji Nanterre, gdzie pracował duszpastersko, w tym jako duszpasterz akademicki. Był także delegatem diecezjalnym ds. formacji seminarzystów w Nanterre (2003-2008); proboszczem parafii Saint-Pierre i Saint Jacques w Neuilly-sur-Seine; wykładowcą moralności i ojcem duchowym w proseminarium Maison Madeleine Delbrel (2006-2008). Jest członkiem Instytutu św. Jana (Johannesgemeinschaft) założonego przez kardynała Hansa Ursa von Balthasara.
11 kwietnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem tytularnym Simiddica i biskupem pomocniczym diecezji Nanterre. Sakrę przyjął 29 czerwca 2008 r. 11 lutego 2012 r. został przeniesiony na stolicę biskupią Tarbes et Lourdes. W ramach Konferencji Biskupów Francji jest członkiem Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Wiernych.
Na terenie diecezji Nîmes mieszka 420 tys. katolików i stanowią oni 57 proc. ludności. Posługuje im 115 duchownych, w tym 92 księży diecezjalnych i 23 zakonnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.