Drukuj Powrót do artykułu

Papież modli się za ofiary zamachu w Egipcie

26.11.2017 , Watykan / tom, ts (KAI) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. MOHAMED EL-SHAHED / AFP / EAST NEWS

O swej modlitwie za ofiary piątkowego zamachu na meczet w Bir al-Abed koło al-Arish – stolicy prowincji Synaj Północny w Egipcie zapewnił Franciszek. Zbito w nim co najmniej 235 osób. W telegramie kondolencyjnym papież potępił zamach i określił go jako “brutalny akt wobec niewinnych mieszkańców w zgromadzonych na modlitwie”. Wyraził też solidarność z narodem egipskim “w tej godzinie żałoby narodowej”.

Według ostatnich danych w zamachu zginęło co najmniej 235 osób a ok. 130 jest rannych. Był to najkrwawszy zamach terrorystyczny w dziejach Egiptu.

W wystosowanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina telegramie papież poleca zabitych “Miłosierdziu Najwyższego i prosi o Boże błogosławieństwo i pokój dla ich rodzin”.

Jak informują egipskie media, w czasie piątkowej modlitwy w meczecie wspólnoty sufickiej eksplodował ładunek wybuchowy, po czym do modlących się otworzyło ogień 40 uzbrojonych mężczyźni. Strzelali oni do wychodzących z meczetu i otworzyli ogień w stronę karetek transportujących rannych do szpitali.

Meczet, w którym doszło do zamachu, jest znany jako miejsce narodzin Eid al-Jarira – duchownego uważanego za założyciela sufizmu na Półwyspie Synaj. Dla sunnitów to ruch heretycki.

Jak na razie do zamachu nikt się nie przyznał. Prezydent Abdel Fattahal-Sisi zwołał posiedzenie kryzysowe i ogłosił trzydniową żałobę narodową. Na północnym Synaju wprowadzono stan wyjątkowy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.